Domovská

V Deň Slovákov v BiH zasadili strom reformácie

Včera popoludní šídsky evanjelický a.v. cirkevný zbor usporiadal vo svojej fílii v Bijeline príležitostnú oslavu, ktorou si pripomenuli 8.výročie posviacky kostola, 500 rokov reformácie a Deň Slovákov v Bosne a Hercegovine. Po nešporných Službách Božích, ktoré slúžil Jaroslav Javorník, kulpínsky farár a administrátor CZ Šíd, zasadili strom reformácie. Svojou prítomnosťou slávnosť zveličil veľvyslanec Slovenskej republiky v Bosne a Hercegovine v Sarajeve, J.E. Ján Pšenica, predseda Rady pre národnostné menšiny v Republike srbskej Franjo Rover a podpredseda Zhromaždenia mesta Bijelina Milenko Mitrović. Na službách zaspieval spevokol cirkevného zboru SECAV Šíd pod vedením Nataše Kolárovej. Slovenský evanjelický kostol v Bijeline je prvý cirkevný objekt tohto druhu v BiH. Vybudovaný bol v roku 2009 z donácií Slovákov žijúcich v Semberiji, za pomoci Obce Bijelina a veľvyslanectva Slovenskej republiky v BiH.

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Slovenská komunita v Bosne a Hercegovine je veľmi malá, preto udržiava úzke kontakty so Slovákmi v Srbsku, kde má značná časť z nich svoj etnický pôvod. Väčšina žije v meste Bijeljina a menej v okolí mesta Banja Luka a v Sarajeve. Podľa sčítania obyvateľstva v Bosne a Hercegovine z roku 2013, v Republike srbskej žije 109 obyvateľov, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti, z čoho 55 v Bijeline a 19 v Banja Luke Avšak, len menšia časť sa dorozumie slovenským jazykom. Slováci ú jednou z dvanásť úradných národnostných menšín v Republike srbskej a ich záujmy zastupujú predstavitelia a delegáti v Rade národnostných menšín a vo Zväze národnostných menšín. Po cirkevno-organizačnej stránke patrí slovenská komunita v Bijeljine k Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi vo Vojvodine.

 

Slovenský evanjelický kostol v Bijeline (Foto: Mesto Bijelina)

 

Slovenský evanjelický kostol v Bijeline (Foto: Mesto Bijelina)

 

V roku 2006 založili Slováci v Bijeljine Združenie Slovákov Semberije Juraj Jánošík. Pre svoje aktivity využívalo malý priestor modlitebne, ktorá im poslúžila nielen na bohoslužobné účely. Keďže priestor bol malý a technicky nevyhovujúci, začali koncom roka 2006 s výstavbou nového kostola. Vysvätili ho 6. septembra 2009. Priestory slúžia na bohoslužobné, spolkové aj administratívne účely. Spolok vykonáva i charitatívnu činnosť.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Vladimír Labáth (1922 – 1997)

Život

Dym z cigarety.
Kytica nádejí.
Večný boj o svety.
Jeden strom v aleji.

Túha po niečom.
Zlato a mozole.
Radosť pod mečom.
Zločinci v kostole.

Žízeň po krvi.
Volanie prorokov.
Túha byť prvý.
Závody stá rokov. ...

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus