Domovská

X. Perlová vetva/Biserna grana

10. Medzinárodný festival ľudových krojov, šperkov a prikrývok hlavy Perlová vetva/Biserna grana sa začal v predminulý piatok a trvá do dnes 10. októbra 2017. V Novom Sade na centrálnom námestí ešte dnes je nainštalovaná výstava fotografií veľkých rozmerov z doterajších festivalových ročníkov. Okrem módnej prehliadky krojov, šperkov a čepcov či prikrývok hlavy, ktorá je ústrednou udalosťou festivalu, a prebiehala včera v Novom Sade, v sprievodných programoch boli zorganizované výstavy, workshopy, prednášky a etno-bazár. Organizátorom je Kultúrno-informačné centrum Mladosť z Futogu. Z našich slovenských predstaviteľov v tomto roku sa prezentovali Petrovčania s kašmerínkou a starodávnou zimnou širokou dlhou kabanicou – pelerínou ako časťou mužského ľudového odevu. Prezentovali ich Andrea Lačoková a Pavel Pavlíni.

 

Foto Ján Čús

 

Foto Ján Čús

 

Foto Ján Čús

 

Festival slávnostne otvorili 5.-ho októbra v Galérii Kultúrneho centra Mladosť vo Futogu, kde nainštalovali výstavu kobercov zo zbierky Múzea Mesta Nový Sad. V nasledujúci deň sa festival presťahoval do Nového Sadu, kde na centrálnom námestí bol koncert Kultúrneho centra Mladosť. Včera popoludní bola tradičná promenáda ulicami Nového Sadu a večerná módna prehliadka krojov prebiehala v Átriu Múzea Mesta Nový Sad.

Za uplynulých desať ročníkov KIC Mladosť uhostil veľký počet spolkov z krajiny a zahraničia. Od samého začiatku a s cieľom predstaviť krásu rozmanitosti Vojvodiny, organizátori na podujatie pozývali aj naše slovenské kultúrno-umelecké spolky. Krásu slovenských krojov na festivale Biserna grana doteraz prezentovali: Združenie kysáčskych žien, KIC Kysáč, KUS Petrovská družina z Báčskeho Petrovca, SKUS Hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy, SKUS Jána Kollára zo Selenče, Kultúrno-umelecké stredisko Zvolen z Kulpína, SKUS Pivnica z Pivnice, Kultúrne centrum z Aradáča a tohto roku sa znova predstavili Petrovčania.

 

Foto Ján Čús

 

Foto Ján Čús

 

Foto Ján Čús

 

Foto Ján Čús

 

Na vlaňajšom deviatom festivalovom ročníku odborná porota utvorená z 5 etnológov rozhodla tretiu cenu udeliť predstaviteľke Kultúrneho centra Aradáč Maríne Malovej. Táto mladá aradáčska umelkyňa prezentovala nádherný sviatočný starodávny kroj z tejto našej slovenskej dediny a oblečená bola "na dlho". O tom viac TU: http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/9684-perlova-vetva-do-aradaca

Tento atraktívny festivalu, ktorý afirmuje zachovanie, pestovanie a zveľadenie hmotného folklórneho dedičstva ponúka aj jedinečnú príležitosť oboznámiť sa so špecifickosťami a bohatstvom koloritu rôznorodých krojov nielen zo Srbska lež z celého regiónu. Festival bol po prvý raz usporiadaný v októbri roku 2008 a hlavným organizátorom je Milan Stepanov.

O niektorých minulých ročníkoch viac TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/9680-ix-perlova-vetva-biserna-grana
http://www.kulpin.net/component/content/article/22-aktuality/aktuality/7302-biserna-grana-perlova-vetva
http://www.kulpin.net/linky/22-aktuality/aktuality/7386-biserna-grana-perlova-vetva-2

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus