Domovská

Maliari z Padiny vystavujú v Nitre

Obdivovatelia insitného umenia si počas októbra môžu prísť na svoje v priestoroch Domu Matice slovenskej v Nitre. Dňa 3.10.2017 sa konala vernisáž výstavy Juraja Ľavroša a Vladimíra Galasa. Obaja autori sa po prvýkrát zúčastnili otvorenia svojej výstavy v Nitre. Organizátor výstavy, Dom Matice slovenskej v Nitre, zámerne zvolil názov aktuálnej výstavy Domov ako odkaz na významné výročia, ktoré si v roku 2017 na Slovensku pripomíname. A to päťsto rokov reformácie, vyše dvesto rokov od začiatkov osídľovania Dolnej zeme a sedemdesiat rokov od návratu dolnozemských Slovákov do vlasti svojich predkov. Domov ako základný aspekt k sebaurčujúcej a formujúcej identite každého jedného človeka. Deň predtým, v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre, otvorili výstavu ďalšieho padinského insitného maliara – Martina Papa.

 

Juraj Ľavroš (prvý zľava) a Vladimír Galas (prvý sprava) prvýkrát vystavujú v Nitre

 

Juraj Ľavroš (prvý zľava) a Vladimír Galas (prvý sprava) prvýkrát vystavujú v Nitre

 

Juraj Ľavroš a Vladimír Galas si obzreli aj výstavu Martina Papa (prvý sprava)

 

Juraj Ľavroš a Vladimír Galas si obzreli aj výstavu Martina Papa (prvý sprava)

 

Autori Juraj Ľavroš a Vladimír Galas žijú a tvoria v Padine. Práve táto oblasť je známa združovaním insitných umelcov v Galérii umenia v Kovačici. Tieto insitné zbierky sú natrvalo zapísané v kultúrnom dedičstve národa známeho po celom svete. V Kovačici maľovali prví maliari zo záľuby a bez akéhokoľvek poznania akademickej konštrukcie obrazov a výtvarných kompozičných prvkov. Spočiatku nemali svoj vlastný rozoznateľný štýl. Neskôr však každý z nich získal vlastný výtvarný prejav, jedinečný a charakteristický pre každého umelca. Silný kolorit, očarujúca intenzita farieb sú rozoznateľnými znakmi kovačickej školy insitného umenia, ktorú možno na výstave pozorovať. Je to kolorit prevzatý z krojov a slovenského folklóru, ktorý je bohatý na živé, ožarujúce farby.

Zobrazovanie jednej z najslovenskejších dedín v Srbsku - Padiny - je prítomné u oboch autorov. Ako Juraj Ľavroš, tak aj Vladimír Galas zachytávajú výzor a atmosféru osady, ktorú mnohí poznajú ako dedinu hlbokých studní a mletej vody, veľkých vždyzelených polí, starých slovenských domčekov, pokoja a prívetivého ľudu.

 

Výstava Juraja Ľavroša a Vladimíra Galasa prilákala do Domu Matice slovenskej v Nitre početných milovníkov naivného umenia

 

Výstava Juraja Ľavroša a Vladimíra Galasa prilákala do Domu Matice slovenskej v Nitre početných milovníkov naivného umenia

 

Výstava Juraja Ľavroša a Vladimíra Galasa prilákala do Domu Matice slovenskej v Nitre početných milovníkov naivného umenia

 

Juraj ĽAVROŠ sa narodil v roku 1963 v Padine. Je členom Galérie insitného umenia v Kovačici. Maliarstvu sa venuje 30 rokov, má výraznú umeleckú zručnosť a zmysel pre farebné kompozície. Najčastejšie maľuje ťažkú prácu poľnohospodárov, robotníkov a rybárov. Časté je aj zobrazovanie plodov tekvíc a kukurice ako tradičných plodín tejto oblasti. Husy sú hlboko vryté v jeho pamäti z detstva a stali sa symbolom jeho maliarstva. Juraj Ľavroš kolektívne vystavoval viac než 100 krát a má za sebou viac ako 20 samostatných výstav. Pravidelne vystavuje na známych Kovačických októbroch v Galérii insitného umenia v Kovačici. Je nositeľom viacerých ocenení (2013 - Zlatá plaketa pre výtvarné umenie v Plandišti, 2013 - Prvé miesto v kategórii Umenie v Lapove a 2016 - Zlatý medailón pre kultúru obce Kovačica).

Vladimír GALAS sa narodil v roku 1984 v Belehrade, od svojho detstva žije v Padine. Pracuje ako stavbár. S manželkou Ljiljanou vychováva syna Benjamína. Insitnej maľbe sa naplno venuje od roku 2001 a jeho obrazy našli svojich majiteľov v ďalekej Austrálii, USA, Nemecku, Česku a na Slovensku. Galasovými obľúbenými maliarskymi motívmi sú kone, krajinky, ľudia, dedinskí ľudia zachytení pri práci. Samostatnú výstavu mal v roku 2009 spolu s Jurajom Ľavrošom v Bratislave. Vystavoval aj v rámci kolektívnych výstav.

U oboch maliarov sú prítomné zvýrazňujúce aspekty plodnosti a pozitívneho vzťahu k úrode, pôde, rodnej zemi či symbiózy spolužitia človeka so zvieratami. Spájajúcim prvkom diel je všadeprítomný pokoj ako návrat k harmonizujúcej rovnováhe.

Aktuálna výstava tohto vidieckeho umeleckého fenoménu ponúka návštevníkom spolu 40 diel s možnosťou ich kúpy. Výstava trvá do 28. 10. 2017.

 

Veronika Bilicová

Dom Matice slovenskej v Nitre

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus