Domovská

Bibliotéka 2017

V bratislavskej Inchebe od 9. do 12. novembra prebieha 25. medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka. Aj v tomto roku v hale D dolnozemskí Slováci majú spoločný stánok. Zastúpení sú Slováci z Chorvátska, Maďarska, Rumunska a Srbska. Vo štvrtok sa tam predstavilo Slovenské vydavateľské centrum z Báčskeho Petrovca a Vydavateľstvo Ivana Krasku v Nadlaku – Rumunsko a včera prezentovali najnovšie knihy maďarských Slovákov. Predseda Spolku slovenských spisovateľov Miroslav Bielik dnes predstavil nový román Viery Benkovej: Tri ženy, dvaja muži a ja... a cestopis Miroslava Demáka: Takmer niečo medzi nami a dejinami. Prezentované boli aj tri knihy srbských básnikov v slovenských prekladoch: Jeremiju Lazarevića: Kľúč od rozostavaného domu, Dragana Stanića (Ivan Negrišorac): Výstava oblakov a Zorana Djerića: Nové devínske elégie: Dokumentárne básne. Knihy preložili Martin Prebudila, Miroslav Demák a Zdenka Valentová Belićová.

 

Bibliotéka 2017

 

Tri ženy, dvaja muži a ja – ide o generačný román našej poprednej spisovateľky Viery Benkovej, ktorý v týchto dňoch vydal Spolok slovenských spisovateľov z Bratislavy v spolupráci so Slovenským vydavateľským centrom z Báčskeho Petrovca. V ňom sa autorkina pamäť preniesla na Slovensko, väčšina deja sa odohráva v slovenskej dedinke Čičmany, rodisku autorkinej matky. Benková vzdáva hold svojim čičmianskym predkom, ktorí to v živote nemali ľahké, často za prácou museli ísť aj mimo vlastného kraja a čestne bojovať s chudobou...

 

Provzpomínka Viery Benkovej z Čičmian z roku 1958

 

Provzpomínka Viery Benkovej z Čičmian z roku 1958

 

Na margo svojej knihy Viera Benková v rozhovore s Etelou Farkašovou poznamenala: "Budú musieť prejsť dlhé roky, aby sa ľudia vrátili k studničke pamäti a začali opäť rozprávať príbehy, upozorňovať krásou zapamätaného na to, že život je studňa, z ktorej vody neubúda, ak do nej stále priteká svieži prameň..." Celý rozhovor s Etelou Farkašovou si možno prečítať tu:

 

 

Miroslav Demák vo svojej knihe – cestopisoch Takmer niečo medzi nami a dejinami hľadá styčné body, ale aj body lomu medzi východom a západom, medzi severom a juhom Európy. Odhaľuje nám pritom „maličkosti s veľkým vplyvom". Tie, ktoré si iní ani nevšímajú – alebo ich zámerne obchádzajú a zamlčujú... Všetky texty sú navyše doplnené fotografiami autora z miest, o ktorých píše. Knihu vydal Spolok slovenských spisovateľov.

 

Bibliotéka 2017

 

Ako svojráznu kuriozitu možno spomenúť, že Slovenské vydavateľské centrum z Báčskeho Petrovca na Bibliotéke 2017 vystavuje až tri nové knihy nášho exilového spisovateľa Daniela Pixiadesa. Ide o tri knihy básní, z čoho dve sú detské (Slávnosť a Slneční pútnici) a básnickú zbierku Klaniam sa trsu, ktorá vyšla tesne pred Bibliotékou. Knihy Slneční pútnici a Klaniam sa trsu zo srbčiny do slovenčiny preložila Katarína Pucovská.

 

Bibliotéka 2017

 

V prvý deň Bibliotéky o knižných novinkách Slovenského vydavateľského centra z Báčskeho Petrovca hovoril riaditeľ Vladimír Valentík, s dôrazom na knihu Enike benike krikel bé Kataríny Mosnákovej Bagľašovej a dva knižné tituly prekladov do srbčiny Ľubomíra Feldeka: Nasmejani otac (poézia) a Bajka o Andersenu i dunavskoj vili (poviedky pre deti). Knihy do srbčiny preložil Martin Prebudila. Na prezentácii sa okrem prekladateľa zúčastnil i Ľubomír Feldek a ilustrátor kníh Miroslav Cipár. Nasmejani otac je spoločným vydaním dvoch spisovateľských združení: Združenia spisovateľov Srbska a Spolku slovenských spisovateľov a rozprávky pre deti Bajka o Andersenu i dunavskoj vili vydal Prometej z Nového Sadu, za podpory SVC a Literárneho informačného centra z Bratislavy.

 

Bibliotéka 2017

 

V prvý veľtrhový deň sa predstavilo aj vydavateľstvo z Nadlaku – Rumunsko. Prezentácia najnovšej vydavateľskej produkcie prebiehala za prítomnosti predsedu Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku, básnika Ivana Miroslava Ambruša. Predstavili vedeckú monografiu prof. PhDr. Ladislava Lenovského, PhD. Naši vo svete 2 – Slováci južne od hranice Slovenska. Knihu prezentoval doc. PhDr. Michal Babiak, PhD.

Včera usporiadali prezentáciu odborných publikácií Slovákov v Maďarsku. Alžbety Uhrinovej: Slovenské písomníctvo v Maďarsku po roku 1989 Tünde Tuškovej: Slovenský jazyk v univerzitnom bilingválnom prostredí a Slovenský kňaz, maďarský historik. Listy a denník Ľudovíta Haana a Kataríny Király: „F kestúckem šírem poli..." Publikácie predstavil: doc. PaedDr. Miroslav Kmeť, PhD. Predstavili tiež básnickú zbierku Gregora Papučeka: Hviezdne nebesá. S autorom sa rozprával konateľ spoločnosti SlovakUm Imrich Fuhl a prezentáciu moderovala Mária Katarína Hrkľová.

 

Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus