Domovská

Akadémia Lazarovi Dunđerskému

Slávnostná akadémia venovaná výročiu smrti Lazara Dunđerského bude v stredu 6. decembra o 19.h v Srbskom národnom divadle v Novom Sade. Akadémiu usporiadajú na počesť veľkého dobrodinca, ktorý v dôležitom historickom okamihu pomohol prácu novosadského srbského divadla vybudovaním divadelnej budovy. Veľkolepá budova sa nachádzala na dvore súčasného hotela Vojvodina, ktorý vlastnil Lazar Dunđerski. Táto divadelná budova bohužiaľ v roku 1928 vyhorela v ohni. Kaštieľ v Kulpíne Lazar Dunđerski kúpil roku 1889 svojmu synovi Đorđemu Dunđerskému. V rodokmeni Dunđerských Lazar predstavoval zenit moci a dobrej povesti tejto známej zemepanskej rodiny. Do Kulpína rád chodieval. Jeho bustu si preto Kulpínčania, pri príležitosti storočnice Lazarovej smrti, umiestnili na popredné miesto do aleje významných osobností.

 

Jeden z hlavných organizátorov Slávnostnej akadémie Zoran Subotički a pravnuk Lazara Dunđerského Nikola Tanurdžić vedľa busty L. Dunđerského v Kulpíne

 

Jeden z hlavných organizátorov Slávnostnej akadémie Zoran Subotički a pravnuk Lazara Dunđerského Nikola Tanurdžić vedľa busty L. Dunđerského v Kulpíne

 

Lazar Dunđerski s manželkou Olgou

 

Lazar Dunđerski s manželkou Olgou

 

Veľkostatkár Lazar Dunđerski roku 1889 kúpil v Kulpíne 1022 k.j. pôdy spolu s veľkým kaštieľom. S manželkou Sofiou mal synov Đorđeho a Gedeona a dcéry Lenku, Milku a Olgu. Každému s detí venoval jeden kaštieľ a kulpínsky dostal syn Đorđe.

Lazar Dunđerski (1834-1917) bol jedným z najbohatších a najvplyvnejších Srbov rakúsko-uhorskej monarchie. Bol to statkár, priemyselník, obchodník, majiteľ flotily lodí, bankár... Svojou dobrodinskou prácou pomáhal vzdelávacie a kultúrne inštitúcie.

 

Autor busty Lazara Dunđerského v Kulpíne je Dr. Vladimir Jokanović

 

Autor busty Lazara Dunđerského v Kulpíne je Dr. Vladimir Jokanović

 

Vstup na slávnostnú akadémiu bude voľný a záujemcovia si vstupenky môžu vyzdvihnúť na pokladni Srbského národného divadla (SNP) každý deň od 10. do 19.h a v sobotu od 14. do 19.h najneskôr do 4. decembra.

Podľa slov námestníka riaditeľa SNP pre programovú činnosť Zorana Subotičkého primátori Nového Sadu, Zreňanina, Kikindy a predsedovia obcí Bečej, Nový Bečej, Srbobran, Báčska Palanka a Báčsky Petrovec, teda miest a obcí v ktorých Dunđerskovci zanechali stopu, sú členmi Organizačného výboru Slávnostnej akadémie. Z týchto miest bude do Nového Sadu organizovaná preprava na Slávnostnú akadémiu 6. decembra 2017.

Lazar Dunđerský sa narodil 25. marca 1833 v Srbobrane. Vzdelával sa v Srbobrane, Vrbase, Sriemskych Karlovciach, Bratislave a Viedni. Bol priemyselník, obchodník, pivovarník, člen Správnej rady Matice srbskej, dobrodinec a mecén mnohých kultúrnych dejateľov. Vlastnil kaštiele v Kulpíne, Čeláreve a Sokolci. Zomrel pred sto rokmi, 13. júla 1917. Pochovaný je v rodinnej hrobke v Srbobrane.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus