Domovská

IN MEMORIAM – za Xéniou Mučajiovou

V 78. roku života v novosadskej nemocnici dokonala svoju tuzemskú púť autorka pre deti a dlhoročná riaditeľka predškolskej ustanovizne v Báčskom Petrovci Xénia Mučajiová. Deťom sa venovala počas celého života: profesionálne, ale aj v tej svojej záľube – v písaní. Detskou srdečnosťou a úprimnosťou donedávna žiarila.

 

IN MEMORIAM – za Xéniou Mučajiovou

 

Xénia Mučajiová sa narodila 8. septembra 1940 v Ruskom Kerestúre. Do Petrovca ju priviedla láska. Na literárnom večierku sa zoznámila s už známym spisovateľom Pavlom Mučajim (11. 10. 1929 – 12. 10. 2014). Dvaja, ktorí si k sebe pasovali, spoločne prežili plodný život. Obaja mali veľkú radosť zo slov, veršov a príbehov, zaznačených na papier. Vydali mnohé knihy. Vedno kráčali aj literárnym a aj tým životným poľom. Ešte pred pár rokmi spolu sedávali aj v kostolnej lavici.

Za svoje krátke rozprávky získala viac cien. Sú to rozprávky moderné a dôvtipné, zaujímavé pre čitateľov, tak malých, ako aj veľkých. Do zbierky ich zozbierala v rokoch 1973-1974 a publikované boli v Slovenskom vydavateľstve Obzor v Novom Sade pod titulkom Zázračný zvonček. Spomienky pospletala do rozprávok, do ktorých zahrnula i roky z Predškolskej ustanovizne Včielka, kde pracovala ako vychovávateľka a rad rokov pôsobila ako riaditeľka.

Svoju materinskú reč si tiež vážila a pestovala. O pár rokov neskôr, presnejšie v roku 1977 vo vydavateľstve Ruské slovo z Nového Sadu v rusínskom jazyku jej vyšla zbierka Гвиздочки ходжа по жеми.

Česť jej pamiatke!

http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/9030-xenia-mucajiova

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus