Domovská

Zima s knihou v Kulpíne

Putovná prezentácia knižnej produkcie Slovenského vydavateľského centra (SVC), 11-ročná akcia z Báčskeho Petrovca Zima s knihou, v tomto roku štartovala z Hložian, pokračovala v Aradáči a Kysáči, ďalej sa presunula do Starej Pazovy, Padiny a Kovačie a v posledný tohtoročný februárový deň prebiehala v Kulpíne. Riaditeľ Slovenského vydavateľského centra Vladimír Valentík predstavil vlaňajšiu knižnú produkciu SVC, spisovateľka Viera Benková hovorila o svojom najnovšom románe a prekladateľka Katarína Pucovská priblížila dielo kysáčskeho rodáka a kulpínskeho učiteľa Daniela Pixiadesa.

 

Foto: Ján Čelovský

 

Foto: Ján Čelovský

 

Foto: Ján Čelovský

 

Veríme, že takéto stretnutia človeka inšpirujú, zošľachťujú a obohacujú. Dobrá kniha odjakživa bola jedným z jeho najlepších priateľov – zdôraznila na úvod moderátorka Viera Dorčová Babiaková, ktorá vyzvala Katarínu Zorňanovú, predsedníčku Spolku kulpínskych žien, aby privítala prítomných. K. Zorňanová v krátkosti predstavila Spolok, v čele ktorého stojí od jeho založenia, čiže pätnásť rokov. Medzi hosťami bol aj predseda Matice slovenskej v Srbsku Ján Brtka, ktorý sa zmienil o matičnej vydavateľskej činnosti a ohlásil skorú prezentáciu knihy Pehavá hruška. Táto najnovšia publikácia matičného vydavateľstva tlačou vyšla v týchto dňoch a jej zostavovateľkami sú Viera Benková a Etela Farkašová.

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Po obsiahlom ozrejmení vlaňajšej činnosti SVC zo strany riaditeľa Vladimíra Valentíka, svoj najnovší román Tri ženy, dvaja muži a ja kratšie predstavila Viera Benková a Katarína Pucovská sa kratšie zmienila o tvorbe nášho exilového spisovateľa Daniela Pixiadesa, ktorého tvorbu už viac rokov prekladá zo srbčiny do slovenčiny. Jeho básne po slovensky a srbsky prečítali sestra a brat Iris a Zoran Mitićovci.

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Literárny večierok spoločne zorganizovali Slovenské vydavateľské centrum z Báčskeho Petrovca, Miestny odbor matice slovenskej v Kulpíne a Spolok kulpínskych žien. Prebiehal v slávnostnom salóne vedľajšej budovy Poľnohospodárskeho múzea.

 

 

Kamera: Ján Čelovský

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus