Domovská

Mnohí z nás sa dnes v myšlienkach prechádzali za Zorana

„Aby naši ľudia nešli do sveta, potrebné je priviesť svet k nám," hovoril filozof Zoran Đinđić. „Našim cieľom je stať sa rovnoprávnou súčasťou sveta, nech naše deti a vnúčatá majú tu svoju vlastnú budúcnosť, aby ju nehľadali v iných krajinách," hovoril premiér Zoran Đinđić. „Zatiaľ sme nezničili most, ktorý nás spája s katastrofálnou minulosťou, preto je stále možný pád späť. Balkán je stále plný ničivých potenciálov," hovoril politik Zoran Đinđić. "V každej krajine jesto burina, iba v Srbsku sa burina zalieva," hovoril vizionár Zoran Đinđić... Hovoril tak pred pätnástimi rokmi a potom ho v dnešný deň navždy umlčali.

 

V Belehrade dnes obnovili Đinđićov murál

 

V Belehrade dnes obnovili Đinđićov murál

 

"Rozprávka o Zoranovi Đinđićovi je rozprávka o nás a našej ťažko meniteľnej náture. Jedine v tej veci Zoran nebol nadostač múdry. Preveľmi dôveroval svojmu ľudu, preveľmi nás ľúbil, ak chcete. A my? My sme si jednoducho nezaslúžili jeho lásku a dôveru. Preto nám je aj takto ako nám je..." píše to v knihe Đinđić publikovanej vo vydavateľstve Vukotić media pri príležitosti 15. výročia vraždy Zorana Đinđića.

Pätnásť rokov ubehlo od jeho vraždy, avšak, zrejme, spomienka nebledne. Je to jasný dôkaz, že doteraz nik neprekonal Đinđićovo dielo a dokonca mohlo by sa aj uzavrieť, že sa Srbsko vtedy zastavilo a zostalo stáť. Dopredu sme sa nepohli vari ani o mačí máčik a koľko krokov sme urobili dozadu, ťažko povedať. Premárnené pätnásťročie...

Ktosi skonštatoval, že nebol Đinđić zavraždený, aby Srbsku bolo lepšie, lež práve naopak. A práve tak sa nám aj stalo a dodnes tak aj zostalo.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Jozef Podhradský (1823 – 1915)

Od večnosti bolo slovo

Od večnosti bolo slovo,
slovo bola sôvesť večná,
v sôvesti tej život, svetlo,
ktoré v svety sa rozlietlo.
Duch – príroda od večnosti,
skrytá v lone Stvoriteľa –
vo svety sa rozletela
ako dúha v sedem krás.
Rozlietli sa protistrany
s túhou, že sa v čelovieku
nájdu zas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus