Domovská

XXIV. Festival DIDA 2018

V tento víkend, odo dnes a do nedele, a po dvojdňovej prestávke znova v dňoch 28. marca - 1. apríla v divadelnej sieni v Pivnici sa bude konať 24. Festival divadelných inscenácii dolnozemských autorov DIDA 2018. Počas ôsmych dní sa predstaví 14 divadelných súborov: 10 z našich vojvodinských prostredí, 2 zo Slovenska, jedno z Chorvátska a na záver mimo konkurencie sa s najnovšou predlohou predstaví profesionálne Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca s novou predlohou Tilda v režijnom stvárnení Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej. Dnes pred otvorením Festivalu otvorili výstavu plagátov účinkujúcich predstavení a výstavu žiackych prác. Zajtra SVC z Báčskeho Petrovca usporiada akciu Vítanie jari s knihou.

 

XXIV. Festival DIDA 2018

 

XXIV. Festival DIDA 2018

 

XXIV. Festival DIDA 2018

 

Festival DIDA, ktorý vznikol v roku 1995 a pôvodne sa zameriaval na predlohy slovenských vojvodinských autorov, postupne menil svoje pravidlá a dnes sa už do súťaže môžu prihlásiť ochotnícke divadelné súbory všetkých kategórií s inscenáciami dolnozemských autorov a slovenských autorov v širšom zmysle slova. Ba dokonca aj neslovenských autorov. Iste aj vďaka tomu, Festival sa rozrastá. Pred vyše 20. rokmi podujatie sa totiž začínalo s piatimi predlohami a dnes už má medzinárodný ráz a takmer trojnásobne väčší počet účinkujúcich súborov. V tomto roku na ňom vystúpia ochotníci z Pivnice, Báčskeho Petrovca, Kulpína, Kysáča, Erdevíka, Starej Pazovy, Kovačice, z chorvátskeho Iloku a zo Senice a Tisovca zo SR.

Najúspešnejšie predstavenie bude predstavovať festival DIDA v nasledujúcom ročníku na festivale Palárikova Raková v Čadci, Slovenská republika.

Každý festival prináša aj sprievodné akcie retrospektívneho, informačného, propagačného, výchovno-vzdelávacieho alebo iného rázu. V tomto roku Slovenské vydavateľské centrum (SVC) z Báčskeho Petrovca predstaví najnovšiu knižnú produkciu, otvorené bidú dve výstavy a nevystane ani udelenie cien 3. ročníka súťaže dramatického písania Píšeš?Píšem!

Podujatie organizuje Ochotnícke divadlo Janka Čemana z Pivnice.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus