Domovská

XXIV. Festival DIDA 2018

V tento víkend, odo dnes a do nedele, a po dvojdňovej prestávke znova v dňoch 28. marca - 1. apríla v divadelnej sieni v Pivnici sa bude konať 24. Festival divadelných inscenácii dolnozemských autorov DIDA 2018. Počas ôsmych dní sa predstaví 14 divadelných súborov: 10 z našich vojvodinských prostredí, 2 zo Slovenska, jedno z Chorvátska a na záver mimo konkurencie sa s najnovšou predlohou predstaví profesionálne Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca s novou predlohou Tilda v režijnom stvárnení Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej. Dnes pred otvorením Festivalu otvorili výstavu plagátov účinkujúcich predstavení a výstavu žiackych prác. Zajtra SVC z Báčskeho Petrovca usporiada akciu Vítanie jari s knihou.

 

XXIV. Festival DIDA 2018

 

XXIV. Festival DIDA 2018

 

XXIV. Festival DIDA 2018

 

Festival DIDA, ktorý vznikol v roku 1995 a pôvodne sa zameriaval na predlohy slovenských vojvodinských autorov, postupne menil svoje pravidlá a dnes sa už do súťaže môžu prihlásiť ochotnícke divadelné súbory všetkých kategórií s inscenáciami dolnozemských autorov a slovenských autorov v širšom zmysle slova. Ba dokonca aj neslovenských autorov. Iste aj vďaka tomu, Festival sa rozrastá. Pred vyše 20. rokmi podujatie sa totiž začínalo s piatimi predlohami a dnes už má medzinárodný ráz a takmer trojnásobne väčší počet účinkujúcich súborov. V tomto roku na ňom vystúpia ochotníci z Pivnice, Báčskeho Petrovca, Kulpína, Kysáča, Erdevíka, Starej Pazovy, Kovačice, z chorvátskeho Iloku a zo Senice a Tisovca zo SR.

Najúspešnejšie predstavenie bude predstavovať festival DIDA v nasledujúcom ročníku na festivale Palárikova Raková v Čadci, Slovenská republika.

Každý festival prináša aj sprievodné akcie retrospektívneho, informačného, propagačného, výchovno-vzdelávacieho alebo iného rázu. V tomto roku Slovenské vydavateľské centrum (SVC) z Báčskeho Petrovca predstaví najnovšiu knižnú produkciu, otvorené bidú dve výstavy a nevystane ani udelenie cien 3. ročníka súťaže dramatického písania Píšeš?Píšem!

Podujatie organizuje Ochotnícke divadlo Janka Čemana z Pivnice.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Jozef Podhradský (1823 – 1915)

Od večnosti bolo slovo

Od večnosti bolo slovo,
slovo bola sôvesť večná,
v sôvesti tej život, svetlo,
ktoré v svety sa rozlietlo.
Duch – príroda od večnosti,
skrytá v lone Stvoriteľa –
vo svety sa rozletela
ako dúha v sedem krás.
Rozlietli sa protistrany
s túhou, že sa v čelovieku
nájdu zas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus