Domovská

Kvetná nedeľa – Palmarum

Kristus v Kvetnú nedeľu vstupuje do Jeruzalema. Volajú mu na slávu Hosana! Vystielajú mu cestu palmovými ratolesťami. A už o pár dní ho odsúdia ako zločinca a ukrižujú. Táto nedeľa tak poukazuje na to, v akej tesnej blízkosti stoja dve také odlišné zvolania: Hosana! a Ukrižuj! Protiklad najhlbšej úcty a najpodlejšieho pokrytectva. Dvojtvárnosť človeka. Pre kresťana je predsa tým najhlbším odkazom celého tohto nadchádzajúceho Veľkého týždňa: Lásku bez kríža nenájdeš a kríž bez lásky neunesieš. Kvetná nedeľa je poslednou predveľkonočnou nedeľou. Začína sa ňou najdôležitejší týždeň v roku - veľkonočný týždeň, známy pod názvami Tichý alebo Veľký týždeň.

 

Kvetná nedeľa v Selenči, dievčatá v kroji so selenčským katolíckym farárom Sinišom Tumbasom Loketićom (Foto: Kristina Kaňa)

 

Kvetná nedeľa v Selenči, dievčatá v kroji so selenčským katolíckym farárom Sinišom Tumbasom Loketićom (Foto: Kristina Kaňa)

 

Od pradávna si na Kvetnú nedeľu selenčské dievky z katolíckej časti dediny do kostola obliekajú pestré kašmerínové sukne a vyšívané oplecká a zástery. Kvetinové vzory na kroji mali symbolizovať kvety a palmové ratolesti, ktoré ľudia hádzali pred Ježiša pri slávnostnom vstupe do Jeruzalema.

Dnešná nedeľa je známa i pod názvom Palmová podľa tých palmových ratolestí, ktorými ľudia vystielali cestu prichádzajúcemu Ježišovi. Farársky manželský pár Božena a Dušan Sajákovci, pôsobiaci v evanjelickej cirkvi v chorvátskom Iloku kladú na to veľký dôraz.

 

Kvetná nedeľa v Iloku (Foto: Dušan Saják)

 

Kvetná nedeľa v Iloku (Foto: Dušan Saják)

 

V Starej Pazove si na Kvetnú nedeľu zachovávajú zvyk dievčat - „paničiek", ktoré idú do kostola vyparádené v slovenskom staropazovskom kroji, niektoré aj s pártou na hlave ako mladuchy. Sú to dievčatá predškolského a mladšieho školského veku. "Paničky" zo Starej Pazovy po predpoludňajších bohoslužbách spolu s evanjelickým farárom Igorom Feldym si v miestnostiach SKUD h. Janka Čmelíka obzreli dnešný Veľkonočný bazár.

 

Kvetná nedeľa v Starej Pazove (Foto: Slovenská evanjelická a. v. cirkev v Starej Pazove)

 

Kvetná nedeľa v Starej Pazove (Foto: Slovenská evanjelická a. v. cirkev v Starej Pazove)

 

Kvetná nedeľa je pašiová a v kresťanských chrámoch pokračuje čítanie pašií o utrpení Ježiša Krista, ktoré sa začalo počas predchádzajúcej nedele – Smrtnej nedele. V priebehu tohto najsmutnejšieho obdobia, počas ktorého vrcholí pôst, sa kresťania sústreďujú na nábožné rozjímania a kajúcne modlitby. Spoveďou a účasťou na Večeri Pánovej sa vyznávajú zo svojich hriechov a veria v ich odpustenie.

 

Kvetná nedeľa v Kulpíne (foto Dušan Plachtinský)

 

Kvetná nedeľa v Kulpíne (foto Dušan Plachtinský)

 

V kulpínskom kostole Večeru Pánovu so zborovým evanjelickým kňazom Jaroslavom Javorníkom prisluhovala i Rachel Ann Eskesen a jej manžel Zachary Courter spieval žalm. Prišli z Young Adults in Global Mission - ELCA USA. Pani farárka je hlavnou koordinátorkou v Budapešti, kde majú 12 mladých ľudí a jednou z nich je aj Angie Langton, ktorá už dlhšie pracuje v našej krajine a v Kulpíne na detskej besiedky vyučuje angličtinu.

 

Kvetná nedeľa Bijeljine (foto: SECAV Šíd)

 

Kvetná nedeľa Bijeljine (foto: SECAV Šíd)

 

Slovenská komunita v Bosne a Hercegovine (BaH) je veľmi malá a podľa sčítania obyvateľstva z roku 2013 v Republike srbskej žije 109 obyvateľov, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti. V Bijeljine ich je 55 a tam sú aj cirkevne organizovaní. Majú aj slovenský evanjelický kostol, avšak farára tam nemajú. Tento zbor sa hlási k Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku a patrí pod slovenský cirkevný zbor v Šíde. V súčasnosti je administrátorkou tohto zboru Anna Petrovićová, farárka belehradského evanjelického zboru.

 

Kvetná nedeľa rumunskom Nadlaku – vystúpil spevokol Cantate (Foto: Cristian Iamriska)

 

Kvetná nedeľa rumunskom Nadlaku – vystúpil spevokol Cantate (Foto: Cristian Iamriska)

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus