Domovská

Biela sobota, Lazarova sobota, Vrbica

Kresťanský svet, ktorý uctieva gregoriánsky kalendár, dnes oslavuje Bielu sobotu a pravoslávni veriaci svätia Vrbicu. V rímskokatolíckej cirkvi je Biela sobota súčasť Svätého týždňa a veľkonočného tridua. Tento deň je oslavou Kristovho zmŕtvychvstania, ktorá začína tzv. Veľkonočnou vigíliou – bdením. Obrady sa tak konajú po západe slnka a cirkev očakáva Kristovo zmŕtvychvstanie. Podľa slovenských zvykov a tradícií v tento deň sa ľudia venovali vareniu a pečeniu obradných jedál. Bola to bravčovina, často sa varila šunka, u nás sa varí huspenina. Keďže v tomto roku pravoslávni veriaci Veľkú noc/ Uskrs oslávia o týždeň, podľa ich kalendára dnes je Lazarova sobota, Vrbica a zajtra bude Kvetná nedeľa.

 

Biela sobota, Lazarova sobota, Vrbica

 

Biela sobota, Lazarova sobota, Vrbica

 

Biela sobota, Lazarova sobota, Vrbica

 

Lazarova sobota, čiže vzkriesenie spravodlivého Lazara (Ježiš v ten deň vzkriesil Lazara z hrobu) sa pomenúva aj Vrbica. Je to jeden z najkrajších sviatkov, keďže je venovaný deťom. Podľa Evanjelia Ježiš Kristus odchádzajúc do Jeruzalema povedal: „nechajte dietky a nebráňte im prichádzať ku mne, lebo takýchto je kráľovstvo nebeské. (Evanjelium podľa Matúša 19).

Na Lazarovu sobotu veriaci do kostola prinášajú zelené vŕbové prútiky, ktoré sa podľa pravoslávneho učenia posväcujú v kostole po večerných bohoslužbách a preto má aj pomenovanie Vrbica.

Kvetná nedeľa pripomína triumfálny príchod Ježiša Krista medzi vítajúce davy v Jeruzaleme a v kalendári Srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) Kvetná nedeľa je zapísaná ako Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti (Vstup Pána Ježiša Krista do Jeruzalemu – Kvetná nedeľa). Aj v tento deň sa do kostolov nosia zelené vetvičky, ktoré kňaz posvätí a veriaci si ich dávajú doma na obrazy alebo drevené hrady na povale, aby bol dom chránený pred bleskami.

Zelený štvrtok je prvý z troch dní, ktoré v kalendári SPC majú prívlastok „veľký": Veliki četvrtak (Veliko bdenije) -Veľký štvrtok (Veľké bdenie), Veliki petak - Raspeće Hristovo (Veľký piatok – Ukrižovanie Kristovo) a Velika subota, resp. Biela sobota.

Vstúpeniu Krista Pána na nebo, čiže Vaznesenje Gospoda Isusa Hrista – Spasovdan, je rovnako ako aj Veľká noc, pohyblivý sviatok a oslavuje sa 40 dní po Veľkej noci. Kulpínsky pravoslávny kostol je zasvätený práve tejto udalosti a preto v Kulpíne na Spasovdan býva pravoslávna dedinská „slava".

 

Katarína Pucovská

Foto: Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus