Domovská

25. DFF Zlatá brána

DFS Ratolesť SKUS Pivnica je víťazom včera ukončeného 25. Detského folklórneho festivalu Zlatá brána v Kysáči a získal tiež Cenu a sošku NRSNM. Malí Pivničania sa zahrali na detské hry Babka mi rozprávala. Autormi choreografie sú Janko Merník a Tatjana Macková a s deťmi pracovali Janko Merník a Viera Brňová. Orchester viedol Valentín Michal Grňa. Druhé miesto obsadil DFS Hájiček KUS Mladosť z Lugu s choreografiou Na lúke, ktorú s deťmi nacvičila Viera Bažaľová. Tretiu cenu si odniesli Padinčania, DFS Holubička s vedúcou Annou Halajovou, ktorí zatancovali Pôjdeme mi na tančuru. Rozhodla tak odborná porota: Anna Medveďová, Olivera Popadićová a Patrik Rago. DFF Zlatá brána prebiehal v dňoch 22. – 24. júna 2018 v Kysáči.

 

DFS Ratolesť SKUS Pivnica (foto Janko Merník)

 

DFS Ratolesť SKUS Pivnica (foto Janko Merník)

 

Na koncerte, ktorý prebiehal včera popoludní, prítomných privítal Pavel Surový, riaditeľ festivalu Zlatá brána a KC Kysáč. Úspešné vystúpenia deťom zaželala Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa SR v Srbsku a Dragana Miloševićová, pokrajinská tajomníčka pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami. Festival otvoril Zdravko Jelušić, predseda Zhromaždenia mesta Nový Sad. Na záver programu ceny a sošku NRSNM víťazom odovzdala Katarína Melegová Melichová, predsedníčka Výkonnej rady NRSNM.

Na tohtoročnej Zlatej bráne vystúpili deti z Kysáča, Kulpína, Báčskeho Petrovca, Hložian, Lalite, Nového Sadu, Selenče, Pivnice, Bingule, Lugu, Vojlovice, Erdevíka, Boľoviec, Kovačice, Starej Pazovy, Padiny, Šídu, Bieleho Blata, z Lovćenca, Čelareva, Iloka z Chorvátska a Trenčína a Bratislavy zo Slovenka.

Aj v tomto roku Festival mal ustálené sprievodné podujatia. Jubilejná 25. Zlatá brána v piatok štartovala s dvomi výstavami (filatelistov a kysáčskych výtvarníkov) a bábkovým predstavením Divadielka Galérie z Nového Mesta nad Váhom. V druhý festivalový deň, v sobotu, nevystal tradičný koncert detských folklórnych súborov zo Slovenskej republiky.

V Slovenskom národnom dome v Kysáči v sobotu otvorili ďalšiu výstavu. Kysáčska krása - výstava umeleckých fotografií autorov Branislava Kokavca a Pavla Surového je venovaná 245. výročiu príchodu Slovákov do Kysáča. Podujatie zorganizovalo Kultúrne centrum Kysáč za podpory Mesta Nový Sad.

 

Pavel Surový s Draganou Miloševićovou , pokrajinskou tajomníčkou pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločnosťami, hosťami z Trenčína a najmladšími tanečníčkami DFS Krôčik z Kysáča (Foto Igor Bovdiš)

 

Pavel Surový s Draganou Miloševićovou , pokrajinskou tajomníčkou pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločnosťami, hosťami z Trenčína a najmladšími tanečníčkami DFS Krôčik z Kysáča (Foto Igor Bovdiš)

 

Na vernisáži Pavel Surový poznamenal, že je výstava Kysáčska krása úvodom k tretiemu Festivalu slovenského ľudového kroja Slovákov vo Vojvodine. Zároveň avizoval niektoré novinky a prekvapenia, ktoré v septembri očakávajú návštevníkov tohto nášho novšieho podujatia.

Slovenské kultúrne centrum zorganizovalo 1. Festival slovenského tradičného kroja Slovákov vo Vojvodine v Kysáči 1. októbra 2016 a 2. Festival slovenského ľudového kroja Slovákov vo Vojvodine prebiehal 4. novembra 2017.

Viac o programe tohtoročnej Zlatej brány TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10275-25-dff-zlata-brana-kysac-2018

O tohtoročnom Festivale Zlatá brána informovala aj RTV:

 

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus