Domovská

Veľký báčsky kanál stále naháňa strach

Dnes je Medzinárodný Deň Dunaja. Je to sviatok, ktorý spája národy a ľudí žijúce v povodí tejto európskej rieky. S Dunajom je pospájaná aj kanálová sieť vo Vojvodine. Ona je najznečistenejším vodným tokom v Európe. Takéto zhodnotenie ešte pred pár rokmi zverejnil Nórsky ústav pre ochranu vôd. Obyvateľstvu žijúcemu v blízkosti Veľkého báčskeho kanála hrozia ochorenia. Svedčia o tom údaje z nemocnice vo Vrbasi. Podľa odborníkov, v kanálovom blate je viac ako 2000 toxických látok, z ktorých niektoré sú kancerogénne. Veľký báčsky kanál, ekologický čierny bod Európy, je pri Vrbase zanesený s asi 400.000 metrov kubických kancerogénneho bahna, ktoré obsahuje veľké množstvá ťažkých kovov a rôznych škodlivín. Tie škodliviny sa kanálovou sieťou šíria a odtekajú aj do Dunaja.

 

Veľký báčsky kanál stále naháňa strach

 

Európa preto ešte pred takmer desaťročím vyčlenila na sanáciu znečistenia kanálovej siete značné prostriedky, avšak s prácami sa stále mešká. Srbské rezortné ministerstvo najnovšie žiada z EU fondov 35 miliónov eur, aby do roku 2025 úplne očistili tie najohrozenejšie časti.

Doktor Božidar Mirković, pulmolog-onkolog z nemocnice vo Vrbasi upozorňuje na nárast počtu onkologických pacientov, čoho dôvodom je podľa neho práve znečistenie kanálovej vody. Veľký báčsky kanál je súčasťou systému Dunaj-Tisa-Dunaj. V jeho dolnom toku voda je výrazne znečistená, keďže sa do neho vlievajú odpadové vody z priemyselných centier Vrbas, Kula a Crvenka.

Malý báčsky kanál spája Veľký báčsky kanál s Dunajom od Staparu do Nového Sadu. Čiže, on odvádza znečistenú vodu Veľkého báčskeho kanála do Dunaja. Tento Malý báčsky kanál preteká povedľa viacerých našich slovenských dedín v Báčke. Zalievajú sa z neho polia a znečistenie sa tak rozširuje aj na pôdu a dostáva sa do podzemných vôd, ale aj do potravinového reťazca.

Problém silného znečistenia kanálovej vody začali riešiť v roku 2009 výstavbou centrálnej čističky odpadových vôd vo Vrbasi . Avšak, tento projekt, pre ktorý Európska únia vyčlenila 15 miliónov eur, sa môže aj nevydariť. Najnovšie sa totiž ukázalo, že čistička nezodpovedá a vo Vrbasi sa neustále produkuje veľké množstvo odpadových vôd. O projekte výstavby centrálnej čističky sa veľa hovorilo pred šiestimi rokmi. O tom viac TU: http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/4531-veky-basky-kanal-oraz-isteji

Bahno z kanála treba odstrániť, čo stále predstavuje veľký problém, – ide totiž o enormné množstvo. Keďže sa znečistená voda z tohto kanála vlieva do Dunaja a odtiaľ sa šíri aj do krajín cez ktoré preteká Dunaj, projekt prečisťovania odpadových vôd a očistenie kanálového bahna podporuje aj EU.

http://www.kulpin.net/linky/22-aktuality/aktuality/8495-velky-bacsky-kanal-nahana-strach

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus