Domovská

5. júl

Piateho júla oslavujeme Cyrila a Metoda. Na Slovensku, okrem štátneho sviatku, tento deň je aj Pamätným dňom zahraničných Slovákov. V Maďarsku je on sviatkom tamojších Slovákov – Dňom Slovákov v Maďarsku. Na počesť Cyrila a Metoda, ale aj slovenského zahraničného sveta, dnes na Slovensku prebiehajú viaceré podujatia. Maďarskí Slováci svoj sviatok začnú oslavovať zajtra a ústredný program bude v sobotu 7. júla 2018 v Békešskej Čabe. Tohtoročné oslavy sa budú niesť v znamení veľkého jubilea: 300-ročnice osídlenia tých priestorov vtedajšieho Uhorska Slovákmi. Svätých Cyrila a Metoda si od tohto roku štátnym sviatkom uctievame aj v Srbsku, ibaže sa sviatok oslavuje podľa pravoslávneho kalendára 24. mája.

 

5. júl

 

SEAVC v Srbsku má vo svojom kalendári 5. júl označený čiernymi písmenami ako Cyril a Metod, avšak v mnohých cirkevných zboroch sa tento deň ujal ako svojrázny sviatok. V CZ v Báčskom Petrovci už 19 rokov spolu s MOMS Petrovec organizujú program venovaný solúnskym bratom, ktorých neraz nazývajú aj Apoštolmi Slovanov alebo slovanskí vierozvestci. V dnešnom vydarenom večierku sa prihovoril zborový farár Ján Vida a predsedníčka MOMS Petrovec Katarína Melegová Melichová. Texty čítali Viera Dorčová Babiaková, Elena Lončarová a Miroslav Babiak. Vystúpili spevokoly: starší spevokol petrovského cirkevného zboru pod vedením kantorky Slovenky Benkovej Martinkovej, komorný zbor Musica viva pod vedením Marieny Stankovićovej Krivákovej a obecný spevokol Credimus pod taktovkou Anny Medveďovej. Odzneli aj sólové piesne v podaní Slovenky Benkovej Martinkovej a Adama Stanislava Stupavského, na husliach zahrala Marína Cerovská a na úvod a záver zahrali trubkári petrovského cirkevného zboru.

 

5. júl

 

5. júl

 

5. júl

 

5. júl

 

5. júl

 

Sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda sa na Slovensku, v Česku, ako aj v ďalších krajinách, kde žijú slovanskí rímskokatolíci a evanjelici, oslavuje každoročne 5. júla ako pripomenutie symbolického výročia ich príchodu na Veľkú Moravu v roku 863.

Slovanské pravoslávne cirkvi majú vlastný deň oslavy svätých Cyrila a Metoda, ktorým je 11. máj podľa pravoslávneho kalendára, resp. 24. máj podľa občianskeho kalendára, keď podľa tradície prišli Cyril a Metod zo Solúna na Veľkú Moravu. V Rusku a Bulharsku je tiež 24. máj oslavovaný ako Deň sv. Cyrila a Metoda. V Rusku ho oslavujú aj ako Deň slovanskej písomnosti a kultúry a oslavy bývajú veľkolepé. V Bulharsku sa 24. máj svätí ako Deň slovanskej kultúry a vzdelávania a je štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja.

V tento deň sa osobitne zdôrazňuje prínos solúnskych bratov Cyrila a Metoda v tom, že vytvorili prvé slovanské písmo, hlaholiku, neskôr zjednodušené a nazvané cyrilika.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus