Domovská

Tri storočia Békešskej Čaby / „KAŽDÝ, KTO JE ČABÄNOM!"

V roku 1718 slovenskí evanjelici založili terajšie mesto Békešská Čaba, ako prvú obec v maďarskej časti Dolnej zeme. V zajtrajšom slávnostnom programe venovanom 300. výročiu osídlenia týchto priestorov Dolnej zeme v Uhorsku Slovákmi, sa zúčastnia Slováci zo všetkých kútov sveta. Organizátori osláv a Dňa Slovákov v Maďarsku (ktorý je 5. júla) dávajú do pozornosti okrem viacerých sprievodných podujatí aj Dolnozemský jarmok. Otvoria ho o 10,00 na Námestí sv. Štefana a na ňom sa zúčastnia aj slovenskí remeselníci z Rumunska a Srbska. Organizátorom osláv je Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku.

 

Tri storočia Békešskej Čaby/ „KAŽDÝ, KTO JE ČABÄNOM!"

 

V predpoludňajších hodinách (o 10.00 h) v Slávnostnej sieni Radnice v Békešskej Čabe sa uskutoční predstavenie knihy Kapitoly z minulosti a súčasnosti Slovákov v Békešskej Čabe. Popoludní o 16.00 na javisku na Námestí sv. Štefana odovzdajú Cenu Štefana Lamiho a od 19.00 h sa na dvore Domu slovenskej kultúry v Békešskej Čaby začne Slovenský ples.

Tri storočia Békešskej Čaby. O tomto meste viac TU: http://www.oslovma.hu/index.php/sk/historia/164-historia1-historia1/1348-tri-storoia-slovakov-v-bekeskej-abe

Festival „KAŽDÝ, KTO JE ČABÄNOM!" bude prebiehať zajtra popoludní a slávnostne ho otvoria o 15,30 a o 16,00 bude nasledovať galaprogram.

Celodenný program zahŕňa viacero kultúrnych, spoločenských, prezentačných, ako aj voľnočasových a jarmočných podujatí a aktivít (viď v prílohe vo fotogalérii), tradičnou slávnosťou Dňa Slovákov v Maďarsku je aj uvedenie a vyznamenanie osobností a organizácií spoločensko-politického, kultúrneho a duchovného života Slovákov v Maďarsku poctou Za našu národnosť počas ekumenickej pobožnosti v Malom evanjelickom kostole (od 13.30 h).

O programe viac TU:
http://www.uszz.sk/sk/stranka/4545/den-slovakov-v-madarsku-v-bekesskej-cabe-slavia-300-vyrocie-znovu-zalozenia-mesta---symbolu-slovenskosti-na-celej-dolnej-zemi

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus