Domovská

Voľby do národnostných rád v novembri?

Ministerstvo štátnej správy a lokálnej samosprávy vypíše voľby do národnostných rád národnostných menšín najpravdepodobnejšie koncom augusta. Povedali to na včerajšej schôdzi Republikovej volebnej komisie. Voľby pre všetky národné rady sa majú konať v rovnakom čase a majú sa uskutočniť najneskoršie 90 resp. 120 dní po ich vypísaní – uvádza sa v zákone o národnostných radách. Teda, ak voľby budú vypísané v auguste a uskutočnia sa koncom novembra, v tom prípade nový rok 2019 začneme s novým zložením NRSNM. Nové zloženie sa totiž má konštituovať najneskoršie 30 dní po zverejnení konečných výsledkov volieb. Zrejme, očakáva nás horúce obdobie, aktivít a programov neúrekom, v sľuboch med a mlieko.

 

Voľby do národnostných rád v novembri?

 

O predchádzajúcich voľbách v roku 2014, v ktorých sme si volili predstaviteľov do Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny, možno povedať iba to, že odozva voličov bola veľmi nízka, že bolo dosť aj takých, čo hlasovať aj chceli, k volebným urnám sa však nedostali – neboli na voličskom zozname, že mnohí na voľby nevyšli revoltovaní cyrilkovým pozvaním, že sa viedla špinavá predvolebná kampaň, v ktorej boli peniaze míňané aj na nepekné a nelacné letáky proti politickým oponentom... Treba spomenúť i to, že nakoniec peniaze zohrali dominantnú úlohu, pritom sa veľmi nerešpektovala vôľa voličov.

Riadne voľby členov národnostných menšinových rád sa konajú každé štyri roky a vypisuje ich Ministerstvo pre štátnu správu a lokálnu samosprávu.

Toto ministerstvo vyzvalo príslušníkov národnostných menšín, aby sa načas informovali o procese zápisu do osobitného voličského zoznamu a tak mohli využívať právo účasti vo voľbách do národnostných rád národnostných menšín.

Námestníčka štátnej správy a lokálnej samosprávy Ivana Antićová povedala, že ministerstvo už začalo s prípravou podzákonnej legislatívy. Ňou sa má umožniť zlepšenie implementácie zákona o národnostných radách národnostných menšín, ktorého zmeny a doplnky už boli schválené v Národnom zhromaždení.

O voľbách TU:
http://www.rik.parlament.gov.rs/latinica/izbori-za-clanove-nacionalnih-saveta-nacionalnih-manjina.php

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus