Domovská

Keď zo života život odcvála

Jánovi Kopčokovi, profesorovi matematiky na gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci, vyšla tlačou básnická zbierka Keď zo života život odcvála. Autor sa ňou poďakúva svojim rodičom, ktorí tvrdou sedliackou prácou umožnili, aby mohol študovať a ponechali mu čas a možnosť aj na literárnu tvorbu. Venoval ju tiež všetkým jeho inšpiráciám, ktorých mená neodhaľuje, ale vo venovaní uvádza, že natrvalo zostanú zapísané v jeho srdci. Básne vznikli v minulom tisícročí a napísal ich študent a neskôr mladý perspektívny profesor matematiky. Svoje výtvory zverejňoval v gymnaziálnom literárnom krúžku Sládkoviči, vo Vzlete a v Hlase ľudu. Na vzletovsko-rozletovskom Stretnutí pod lipami dvakrát bol odmenený. Napriek tomu, v mladšom veku sa po vlastnú zbierku z rôznych príčin predsa nedopracoval.

 

Keď zo života život odcvála

 

„Uplynuli roky a ten istý Ján Kopčok, už trochu menej mladý a taktiež aj trochu menej perspektívny si uvedomil, že tie básne vôbec neutratili na aktualite. Dokonca, niektoré dožili orwelovskú sebarealizáciu, čo trochu naháňa strach do kostí. Žiaľ, taká je realita," uvádza v predslove autor a ďalej píše, že tá jeho mladícka robota zostala nedokončená. Mieni, že si ten mladý a perspektívny muž zaslúžil svoj moment vo večnosti a že si ten menej mladý a menej perspektívny muž musí zhodiť bremeno z pliec, ktoré roky vliekol a zbaviť sa pocitu , že tomu mladému, perspektívnemu niečo zostal dlžen.

 

Keď zo života život odcvála

 

Hlúposť, slnko, hviezdy...

Rozprávame sa
o nekonečnosti ľudskej hlúposti
na hraniciach umnej konečnosti
a mudrujeme čo je o krôčik ďalej,
lapáme slnko rukami
a chceme ho vyfarbiť do zelena,
zbierame hviezdy do hrstí
a rozsievame ich koľajami úvratí,
aby zaviazli v bahne
ľudskej mysle,
solíme si rozum,
posýpame hlavu popolom
a hovoríme si akí sme utešení,
pritom
nevedomky trochu máme i pravdu.

V tejto 80-stranovej knižočke mäkkej väzby je zverejnených 54 básní zoradených do desiatich básnických cyklov. Knihu vydalo vydavateľstvo Ivana Krasku z Nadlaku v edícii Knižnica dolnozemského Slováka , rok vročenia 2017. Zodpovedný redaktor Ivan Miroslav Ambruš. Na obálke je ilustrácia Ľubky Ergovej, akademickej maliarky z Rumenky.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus