Domovská

Dni slovenskej kultúry v Belehrade

Vďaka angažovanosti Galérie insitného umenia z Kovačice a záujmu vedenia Galérie 73 (Požeška 83/a) z Belehradu, v utorok 7. augusta 2018 bola v uvedenej galérii slávnostne otvorená výstava obrazov slovenských insitných maliarov z Kovačice. Vyše 40 obrazov, menšieho a väčšieho formátu, zdobí steny belehradskej Galérie 73. Obrazy insitného umenie sú s podpisom jedného, dvoch a troch sŕdc rodiny Kňazovicovej z Kovačice. Na výstave je vystavených i šesť obrazov Jána Krličku (1954), maliara a hosťa zo Slovenskej republiky.

 

Ján Kňazovic

 

Ján Kňazovic

 

Vyše 60 záujemcov o insitné umenie mohlo sa na vernisáži kochať v modrosti obrazov Jána Kňazovica (1925-1985) – otca a najstaršieho z členov rodiny Kňazovicovcov, podpísaného jedným srdcom. S dominujúcou modrou (prítomnou na otcových obrazoch) a dôsledne zachovávajúc otcov smer, Jánova dcéra Anna Kňazovicová (1950) na obrazoch oslavuje život, ľudské stretanie, vzájomnosť, zrod a obnovu rodiny, radovánky... Zobrazuje aj súženie človeka počas leta a v zimnom období. Svoje obrazy podpisuje s dvomi srdcami.

 

Anna Kňazovicová

 

Anna Kňazovicová

 

Nataša (1977), Jánova vnučka a Annina dcéra, rozmanitosťou farieb, v ktorých modrosť nechýba, podáva deje a seba. Na jej obrazoch sú prítomné dve mladé osoby, alebo iba dievčina, šírava a ďaleký obzor. Tri srdcia v podpise svedčia, že ide o tretiu členku rodiny Kňazovicovej. Prihovárajúc sa prítomným na vernisáži Nataša s radosťou poznamenala, že je jej matke a jej osobne cťou, predstaviť sa belehradským milovníkom umenia spolu s dedom resp. otcom Jánom.

 

Dni slovenskej kultúry v Belehrade

 

Na zahájení výstavy Mirela Pudar, riaditeľka Galérie 73, pozdravila prítomných, a pozitívne ocenila spoluprácu s Galériou insitného umenia v Kovačici. Anna Žolnajová Barcová, riaditeľka Galérie insitného umenia v Kovačici, predstavila umelcov a poznamenala, že podpisy na obrazoch: jedno srdce Ján, dve srdcia Anna a tri srdcia Nataša, nielenže svedčia o ich rodinnej blízkosti, ale aj o umeleckom prepojení.

Igor Vencel, zástupca veľvyslankyne Slovenskej republiky v Belehrade, prihovárajúc sa po slovensky, otvoril výstavu a Dni slovenskej kultúry v Belehrade.

Výstava potrvá do 21. augusta 2018.

 

Vladimír Valent, Belehrad

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus