Domovská

Fujaristi na SNS

Fujara je zvláštny hudobný nástroj ľudovej kultúry, ktorý vzbudzuje obdiv tak svojim výzorom ako aj tónmi. Keď tie zaznejú, unášajú nás do slovenských hôr, na pasienky, do krásnej prírody... Snáď aj preto je tento hudobný nástroj označovaný ako „kráľovná medzi ľudovými nástrojmi". Je rozšírená len na Slovensku a už niekoľko storočí je jedným zo slovenských národných symbolov. Najstaršia písomná zmienka o nej pochádza z 18. storočia. Fujaru a fujarovú hudbu zaradila organizácia UNESCO v roku 2008 do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Slovenské národné slávnosti (SNS) v Báčskom Petrovci sa preto nezaobídu bez fujary a fujaristov. V tomto roku nám zvukmi fujár Slovensko priblížili Mário Baculík a Milan Antolík. Do Petrovca pricestovali spolu s Vladimírom Laššákom, tiež folklórnym nadšencom, ktorý Slovenské národné slávnosti roky pravidelne navštevuje.

 

Fujaristi na SNS

 

Fujaristi na SNS

 

 

 

Fujaristi na SNS

 

Všetci traja jednoznačne vyhlásili, že mali „úžasný zážitok", že sa „cítili ako doma", že to pre nich bola „jednoducho nádhera". S vystúpením na jarmoku umenia tiež boli spokojní. Hrali tam spolu s Michalom Struhárom, ktorý za posledné roky priučil nejedno dieťa v Petrovci hre na píšťale a fujare. V Klube poľnohospodárov priprávali i bryndzu.

 

Mário Baculík a Milan Antolík s Annou Berediovou

 

Mário Baculík a Milan Antolík s Annou Berediovou

 

Fujaru používali pastieri na holiach pri pasení oviec, najviac v oblasti Podpoľania, a tiež pri rozličných slávnostných a smutných príležitostiach. Používala sa aj ako signálny komunikačný nástroj.

Fujara - "kráľovná medzi ľudovými nástrojmi" - je nástroj, ktorý nádherne baladicky rozpráva o hĺbkach ľudskej duše, radostiach, veselosti, starostiach, smútkoch a žiaľoch. Jej zádumčivý a mumľavý hlas, človekom vdýchnutá poézia, úžasným spôsobom dokáže vyjaviť tie najskrytejšie zákutia ľudských emócií a vnútorne pohladiť ducha.... http://www.fujara.sk/sk/

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Martin Rázus: Na Silvestra

Bože, času na rozhraní
zahoj slovom žitia rany,
zotri slzy, pozdvihni hruď,
daj u seba odpočinúť!
Ťažká je púť – síl je treba,
popraj nám ich, Otče z neba,
zakončiť vo chvíli malej,
v mene Tvojom kráčať ďalej!
Amen.

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus