Domovská

Deň Slovákov v BaH

Včera v Bijeljine oslávili Deň Slovákov v Bosne a Herdegovine (BaH) a pripomenuli si i 9. výročie posvätenia tamojšieho slovenského evanjelického chrámu. V Sembérii v BaH je toho času zo 40 slovenských domácností. Slovensky však hovoria iba najstarší členovia rodín, mladší vedia iba niektoré slovenské slovká. Vieru si však zachovali. Podľa slov ev. farárky v Belehrade Anny Petrovićovej, ktorá je v súčasnosti administrátorkou tohto zboru, od založenia cirkevného spoločenstva sa na prsty dvoch rúk môžu spočítať tam uzavreté manželstvá a na prsty jednej ruky uskutočnené krsty v tamojšom kostole. Pohrebov mávajú v priemere jeden ročne. Aj tak málopočetní, bijeljinskí Slováci sú predsa aktívni.

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Včerajšie slávnostné služby Božie svojou prítomnosťou poctili predstavitelia lokálnej samosprávy v čele s managerom Milošom Stevanovićom ako aj predstavitelia cirkevných zborov z Belehradu, Bingule a Višnjićeva. Pánu Bohu na slávu zaspievali aj členky cirkevného spevokolu zo Šídu pod vedením Nataše Kolárovej. V spolupráci so združeniami snažia sa deťom prezentovať slovenský folklór, tradíciu a kultúru a vštepovať im tak lásku k svojeti. O tom a včerajšej udalosti informuje BN TV.

 

 

Slováci v BaH sú cirkevne organizovaní v Bijeljine, kde už 9 rokov majú aj slovenský evanjelický kostol, avšak farára tam nemajú. Tento zbor sa preto hlási k Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku a patrí pod slovenský cirkevný zbor v Šíde. Kým v Šíde mali farárku Olinu Kolárovú, ona mala na starosti aj túto fíliu. Keď však zbor zostal bez vlastného duchovného pastiera, bohoslužby v Bijeljine odbavoval najprv Jaroslav Javorník, farár kulpínsky a najnovšie je administrátorkou tohto zboru Anna Petrovićová.

Slováci v Bijeljine žijú od osemdesiatych rokov 19. storočia, teda vyše 130 rokov. Asimilácia je však neúprosná a počet Slovákov v Bijeljine stále klesá. V roku 1948 ich tam bolo 274 a podľa sčítania obyvateľstva v Bosne a Hercegovine z roku 2013, v Republike srbskej žije 109 obyvateľov slovenskej národnosti, z čoho 55 v Bijeline a 19 v Banja Luke.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus