Domovská

XXIII. Petrovské dni divadelné

V sieni Slovenského vojvodinského divadla (SVD) včera večer štartovali Petrovské dni divadelné a oslava 15-ročnice profesionálneho divadelníctva vojvodinských Slovákov. V slávnostnom otváracom programe pomenovanom Viac ako hra? autori textu a réžie Ján Chalupka a Richard Sanitra akoby seba a nás spovedali, či to naše profesionálne divadlo je len o tej hre, alebo tu ide aj o niečo viac. V trochu akoby nezáväznom otváracom ceremoniály účinkovali dve dvojice: Ondrej Brna a Petra Sirácká a Svetlana Gašková a Marek Rozkoš, ktorí nakoniec museli aj skutočne improvizovať a scenár prispôsobovať komplikáciám s technickými poruchami, čo prítomní odmenili potleskom. Veď, divadelníci a skutoční milovníci divadla (včera tam boli prevažne takí, kým tí druhí, ktorí tam mali byť, asi boli zaneprázdnení) ľahko dokážu pochopiť, že byť v rangu profesionálov a mať iba troch zamestnancov, mať vysoko postavenú latku a zápasiť pritom s množstvom problémov, plátať diery s financiami a programovými a technickými záležitosťami – to je už iste viac ako hra, v ktorej treba obetovať aj kus seba.

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

Obecenstvu v nie celkom plnej sále sa pred otvorením festivalu prihovorili predseda obce Báčsky Petrovec Srdjan Simić, súčasná riaditeľka divadla Viera Krstovská a prvý riaditeľ Slovenského vojvodinského divadla Vladimír Valentík. V poradí XXIII. Petrovské dni divadelné spoločne otvorili dvaja herci a dvaja riaditelia: Svetlana Gašková a Marek Rozkoš a Viera Krstovská a Vladimír Valentík.

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

XXIII. Petrovské dni divadelné

 

V pokračovaní večera nasledovalo prvé divadelné predstavenie.Je divadlo a vôbec všetko ľudské ilúziou? Bengt Ahlfors v predlohe Iluzionisti prináša vtipné pohľady a názory zástupcov troch rozdielnych generácií. Divadelný bard, herec Kazimír Kant, trávi jeseň života v spomienkach na svoje javiskové postavy a v hypochondrickom očakávaní „smrteľných" príznakov. Jeho jednotvárny život nečakane spestrí návšteva ambicióznej mladej ženy s rukopisom divadelnej hry. Cynický humor skúseného herca striedajú šarmantné historky z divadelného zákulisia a vtipná zápletka graduje s príchodom praktického lekára, ktorý prináša inú optiku na život a svet divadla... S touto hrou sa predstavilo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena pod réžijnou taktovkou kulpínskeho rodáka Michala Babiaka. Hlavný protagonista Vladimír Rohoň týmto predstavením oslavuje svoje sedemdesiatiny. Okrem neho v predstavení hrajú Iveta Marcineková a Marek Rozkoš a všetci traja si zaslúžili priazeň publika.

XXIII. Petrovské dni divadelnú potrvajú do pondelka. O programe viac TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10367-festival-23-petrovske-dni-divadelne

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus