Domovská

XI. Perlová vetva / Biserna grana

Kultúrno-informačné centrum Mladosť z Futogu jedenásty rok po sebe organizuje festival krojov, šperkov a pokrývok hlavy s názvom Biserna grana. Festival je koncipovaný ako svojrázna módna prehliadka, na ktorej kultúrno - umelecké spolky a jednotlivci-kolekcionári môžu prezentovať pôvodný alebo rekonštruovaný kroj z ich kraja, regiónu či národnej komunity. Tohtoročný festival sa začal dnes a potrvá do nedele 7. októbra. Zajtra 5. októbra o 19,30 v Galérii KC Mladosť vo Futogu otvoria výstavu Slovenská krása. V programe vystúpia aj členovia KC Kysáč. V sobotu o 14,00 z Námestia slobody v Novom Sade vyštartuje defilé krojovaných účastníkov a o 19,30 v átriu Múzea mesta Nový Sad bude koncert a prehliadka krojov. Festival je súťažného rázu. Vstup na podujatia je voľný.

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

Autormi výstavy fotografií Slovenská krása sú Pavel Surový a Branislav Kokavec a na vernisáži vystúpia aj členovia KC Kysáč

 

Autormi výstavy fotografií Slovenská krása sú Pavel Surový a Branislav Kokavec a na vernisáži vystúpia aj členovia KC Kysáč

 

Okrem výstavy a módnej prehliadky, ktoré sú ústrednou udalosťou festivalu, počas festivalu sa organizujú aj sprievodné programy: workshopy, prednášky a etno-bazár. Od samého začiatku a s úmyslom predviesť krásu rozmanitosti Vojvodiny, organizátori pozývali aj slovenské kultúrno-umelecké spolky a to na základe odporúčania Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov. Tak našu krásu slovenských krojov doteraz prezentovali: Združenie kysáčskych žien, KIC Kysáč, KUS Petrovská družina z Báčskeho Petrovca, SKUS Hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy, SKUS Jána Kollára zo Selenče a Kultúrno-umelecké stredisko Zvolen z Kulpína, SKUS Pivnica z Pivnice, Kultúrneho centra Aradáč a vlani sa prezentovali Petrovčania s kašmerínkou a starodávnou zimnou širokou dlhou kabanicou – pelerínou ako časťou mužského ľudového odevu. Prezentovali ich Andrea Lačoková a Pavel Pavlíni. Na deviatom Festivale Perlová vetva/Biserna grana predstaviteľka Kultúrneho centra Aradáč Marína Malová bola i odmenená. Táto mladá aradáčska umelkyňa prezentovala nádherný sviatočný starodávny kroj z tejto našej slovenskej dediny a oblečená bola "na dlho" za čo získala bronzovú medailu.

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

Marína Malová v zelenom aradáčskom kroji

 

Marína Malová v zelenom aradáčskom kroji

 

Festival je podľa svojho konceptu jedinečný v našej krajine. Jeho organizátorom je Kultúrne stredisko Mladosť Futog, podporuje ho Mesto Nový Sad a hlavným koordinátorom je Milan Stepanov.

„Biserna grana" je držiteľom EFFE etikety pre roky 2017 – 2018, ktorú udeľuje Európska asociácia festivalov (EFA), nositeľ projektu „Európa pre festivaly, festivaly pre Európu".

Viac o tohtoročnom programe TU: http://bisernagrana.rs/

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus