Domovská

XI. Perlová vetva / Biserna grana

Kultúrno-informačné centrum Mladosť z Futogu jedenásty rok po sebe organizuje festival krojov, šperkov a pokrývok hlavy s názvom Biserna grana. Festival je koncipovaný ako svojrázna módna prehliadka, na ktorej kultúrno - umelecké spolky a jednotlivci-kolekcionári môžu prezentovať pôvodný alebo rekonštruovaný kroj z ich kraja, regiónu či národnej komunity. Tohtoročný festival sa začal dnes a potrvá do nedele 7. októbra. Zajtra 5. októbra o 19,30 v Galérii KC Mladosť vo Futogu otvoria výstavu Slovenská krása. V programe vystúpia aj členovia KC Kysáč. V sobotu o 14,00 z Námestia slobody v Novom Sade vyštartuje defilé krojovaných účastníkov a o 19,30 v átriu Múzea mesta Nový Sad bude koncert a prehliadka krojov. Festival je súťažného rázu. Vstup na podujatia je voľný.

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

Autormi výstavy fotografií Slovenská krása sú Pavel Surový a Branislav Kokavec a na vernisáži vystúpia aj členovia KC Kysáč

 

Autormi výstavy fotografií Slovenská krása sú Pavel Surový a Branislav Kokavec a na vernisáži vystúpia aj členovia KC Kysáč

 

Okrem výstavy a módnej prehliadky, ktoré sú ústrednou udalosťou festivalu, počas festivalu sa organizujú aj sprievodné programy: workshopy, prednášky a etno-bazár. Od samého začiatku a s úmyslom predviesť krásu rozmanitosti Vojvodiny, organizátori pozývali aj slovenské kultúrno-umelecké spolky a to na základe odporúčania Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov. Tak našu krásu slovenských krojov doteraz prezentovali: Združenie kysáčskych žien, KIC Kysáč, KUS Petrovská družina z Báčskeho Petrovca, SKUS Hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy, SKUS Jána Kollára zo Selenče a Kultúrno-umelecké stredisko Zvolen z Kulpína, SKUS Pivnica z Pivnice, Kultúrneho centra Aradáč a vlani sa prezentovali Petrovčania s kašmerínkou a starodávnou zimnou širokou dlhou kabanicou – pelerínou ako časťou mužského ľudového odevu. Prezentovali ich Andrea Lačoková a Pavel Pavlíni. Na deviatom Festivale Perlová vetva/Biserna grana predstaviteľka Kultúrneho centra Aradáč Marína Malová bola i odmenená. Táto mladá aradáčska umelkyňa prezentovala nádherný sviatočný starodávny kroj z tejto našej slovenskej dediny a oblečená bola "na dlho" za čo získala bronzovú medailu.

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

XI. Perlová vetva / Biserna grana

 

Marína Malová v zelenom aradáčskom kroji

 

Marína Malová v zelenom aradáčskom kroji

 

Festival je podľa svojho konceptu jedinečný v našej krajine. Jeho organizátorom je Kultúrne stredisko Mladosť Futog, podporuje ho Mesto Nový Sad a hlavným koordinátorom je Milan Stepanov.

„Biserna grana" je držiteľom EFFE etikety pre roky 2017 – 2018, ktorú udeľuje Európska asociácia festivalov (EFA), nositeľ projektu „Európa pre festivaly, festivaly pre Európu".

Viac o tohtoročnom programe TU: http://bisernagrana.rs/

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Jozef Podhradský (1823 – 1915)

Od večnosti bolo slovo

Od večnosti bolo slovo,
slovo bola sôvesť večná,
v sôvesti tej život, svetlo,
ktoré v svety sa rozlietlo.
Duch – príroda od večnosti,
skrytá v lone Stvoriteľa –
vo svety sa rozletela
ako dúha v sedem krás.
Rozlietli sa protistrany
s túhou, že sa v čelovieku
nájdu zas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus