Domovská

5. a 6. október

Dni 5. a 6. október sa zapísali do dejín Srbska a Vojvodiny. V tomto roku si v tieto dni pripomíname 30 rokov od tzv. „jogurtovej revolúcie" a 18 rokov od veľkých demokratických protestov v Belehrade, v ktorých bol v roku 2000 zvrhnutý diktátorský režim Slobodana Miloševića. Uvedené dátumy nie sú síce zapísané medzi sviatky demokracie, avšak mnohí občania Srbska, pre význam „piatooktóbrových" udalostí v Belehrade a Novom Sade, práve tak pociťujú.

 

5. a 6. október

 

Vojvodinské „piatooktóbrové" udalosti sú akoby posunuté do úzadia a málo sa o nich hovorí, aj keď si v tomto roku pripomíname 30 rokov tzv. „jogurtovej revolúcie". Je to pomenovanie pre masové protesty v AP Vojvodine, ktoré sa začali v lete 1988 a ich vyvrcholenie bolo v Novom Sad 5. októbra 1988, keď demonštranti obsadili sídlo Zväzu komunistov Vojvodiny. Protest sa začal v Báčskej Palanke, odkiaľ pod vedením Mihalja Kertesa protestujúci prichádzali do Nového Sadu a k nim sa pripojili demonštranti z Kosova a Metóchie. Zrejme dobre boli organizovaní, prichádzali autobusmi a v Novom Sade dostali dostatok jedla a nápojov. Tiež aj do sýtosti jogurtov. Pomenovanie „jogurtová revolúcia" vzniklo podľa toho, že demonštranti jogurtmi triafali budovu pokrajinského výboru Komunistickej strany. Nasledujúci deň, keď už bolo zrejmé, že federálne orgány alebo JNA proti demonštrantom nebudú zasahovať a nezastavia obliehanie, čelní vojvodinskí predstavitelia rezignovali z funkcií 6. októbra 1988. Čoskoro boli nahradení stúpencami Slobodana Miloševića.

Známejší „piaty október" sa udial v Belehrade roku 2000. Demokratická opozícia Srbska – DOS po falšovaných volebných výsledkoch, ktoré mali Slobodanovi Miloševićovi zabezpečiť ďalšiu vládu, mu určila ultimátum, aby do 5. októbra do 15. hodiny uznal volebnú porážku. Keďže sa tak nestalo, začali sa najmasovejšie demonštrácie proti jeho diktatúre, na ktorých sa zúčastnilo najmenej 600 tisíc občanov. Tieto protesty v nasledujúci deň – 6. októbra prinútili Miloševića uznať volebnú porážku a vlastnú prehru.

Po 18. rokoch a Miloševićovej porážke na moci máme práve tých, proti ktorým bol v roku 2000 „piaty október" zorganizovaný.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus