Domovská

Konope, konope...

Vojvodina sa polovicou XX. storočia zaraďovala medzi najvýznamnejších pestovateľov priemyselných konôp. V období rokov 1900-1960 na území dnešného Srbska bolo až tridsať tovární na spracovanie konôp, z čoho viaceré boli práve v dedinách so slovenským obyvateľstvom. Potom sa jej výroba úplne prerušila a v posledných rokoch sa táto plodina znovu pomaly vracia na vojvodinské polia. Najviac sa pestuje v Západobáčskom obvode, kde v tomto roku zaberala asi 25 hektárov. Do osevného plánu ju však možno zaradiť iba s osobitným povolením Ministerstva poľnohospodárstva Srbska. Susedné krajiny sú v tom ohľade liberálnejšie, keďže je zisk z konôp pomerne vysoký, v niektorých prípadoch až 20-násobne väčší od zárobku z bežných poľnohospodárskych plodín. Výskumy svedčia aj o jej blahodarných účinkoch, čo využíva Kysáčan Ján Privizer a už sedem rokov ju pestuje a vyrába z nej šťavy, čaje, krémy... Výskumy s touto priemyselnou plodinou robia v Ústave pre chmeľ, cirok a liečivé rastliny v Báčskom Petrovci.

 

Konope, konope...

 

Konope, konope...

 

Spektrum využitia konôp je veľmi široké. Uplatňuje sa v potravinárskom, stavebníckom a kozmetickom priemysle. Semeno a kvet sa používajú v potravinárstve a kozmetike, kým byľ sa môže využívať na rôzne spôsoby, u nás sa nateraz využíva iba na briketovanie a vykurovanie. „Z konôp možno získať zo 60 tisíc potenciálnych výrobkov. Z nich sa môžu vyrábať tehly odolné na zemetrasenie, keďže sú hebké, možno ich využívať v leteckom priemysle, automobilovom, v papiernictve, v liečbe a ďalších odvetviach" - hovorí predstaviteľ skupiny investorov z plantáže konôp v Srpskom Miletići Džon Bosnić.

Konopný kvet je najdôležitejší, keďže sa v ňom nachádza najväčšie percento substancie CBD, ktorá sa používa v liečbe. Druh, ktorý sa pestuje na spomenutých plantážach je Cannabis ruderans (klasifikovaný je ako poddruh konopy siatej – Cannabis sativa) a je jedným z troch druhov konopy. On neobsahuje psychoaktívne zložky akými sú THC, možno ho však používať vo farmácii.

Ján Privizer z Kysáča pestuje Cannabis sativu, odrodu Helenu z domáceho osiva. Podľa jeho slov konopa môže poskytnúť vlákno, biomasu, energiu a pravdaže potravinu. Túto priemyselnú plodinu pestuje už sedem rokov, nezameriava sa však toľko na vlákno, podľa čoho boli v minulosti známi tunajší Slováci, orientúva sa predovšetkým na konopný olej, šťavu, semeno, čaje..., ktoré sa získavajú z kvetu a semena. O tieto jeho výrobky sa zaujímajú aj zdraví aj chorí.

Ján úspešne vedie podnik Svet konopy: www.svetkonoplje.com. Pre pestovanie a spracovanie konôp potreboval a dostal povolenie z Ministerstva poľnohospodárstva Srbska a je laureátom Ceny pre inovatívny Biznis mladých Srbska v roku 2012.

 

Katarína Pucovská a Ján Privizer (foto Martin Pucovský)

 

Katarína Pucovská a Ján Privizer (foto Martin Pucovský)

 

Mnohí si konopu spájajú s drogou a nepresne ju označujú ako marihuana. Treba však rozlišovať priemyselnú (Cannabis sativa) a indickú konopu (Cannabis indica). U nás sa nateraz pestuje iba tá priemyselná, aj keď sa nevylučuje možnosť, že sa aj táto druhá čoskoro dostane na naše polia. Čoraz hlasnejšie sa aj u nás hovorí o legalizácii marihuany na liečebné účely. V mnohých krajinách (o týždeň bude legalizovaná aj v Kanade) je už zákonom povolená liečba marihuanou pri ochoreniach sklerózy, parkinsona, artritídy či rôznych kŕčoch, ekzémoch a kanceroch. Na kožné problémy sa však používajú aj dermatologické prípravky vyrobené zo semien konopy siatej, pre ktorú sa používa aj názov technická konopa a z ktorej sa vyrába aj jedlý olej a múka. Tie sa dajú kúpiť aj v našich predajniach zdravých potravín.

Konopu ako poľnohospodársku plodinu najviac pestujú v Rusku, Kanade a Číne a v posledných rokoch sa čoraz viac výrobcov aj v Európe rozhoduje pre jej pestovanie. Jej výrobky sú totiž veľmi hľadané a prinášajú vysoký zisk, pritom je pestovanie nie veľmi náročné a nevyžaduje si veľké investičné trovy .

 

Katarína Pucovská

http://www.kulpin.net/component/content/article/22-aktuality/aktuality/7828-konope-konope-zelene-konope

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus