Domovská

Pamäť miesta

Vlkolínec – ten veky pamätá a dobe sa vzpiera. Táto podhorská slovenská osada sa zachovala v nezmenenom stave 300 až 400 rokov. Je pamiatkovou rezerváciou typickej stredovekej ľudovej architektúry z dreva a 25 rokov je na Zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Usadená je vo veľmi peknom a zvláštnom kraji, je tam krásna príroda a v osade drevená architektúra. „Človek sa v nej cíti ako v inom svete. Väčšinou tam fotím v noci, v noci je to čaro dvojnásobné," hovorí fotograf Juraj Vohnout z Banskej Bystrice, autor fascinujúcej výstavy Pamäť miesta, ktorú včera otvorili v miestnostiach Turistickej organizácie Obce Báčsky Petrovec.

 

Vlkolínec – Pamäť miesta

 

Vlkolínec – Pamäť miesta

 

Vlkolínec – Pamäť miesta

 

Vlkolínec – Pamäť miesta

 

Vlkolínec – Pamäť miesta

 

Autor výstavy Juraj Vohnout a kurátor Marcel Koleštík

 

Autor výstavy Juraj Vohnout a kurátor Marcel Koleštík

 

Úryvky z Vohnoutovej knihy Vlkolínec – 25 rokov UNESCO, ktorú nedávno vydal Klub UNESCO Slovakia, na vernisáži prečítala Hana Tanciková a o majstrovstve Vohnoutových fotografií sa zmienil náš známy fotograf Michal Madacký z Kysáča. Výstavu priblížil jej kurátor Marcel Koleštík, predseda Klubu UNESCO Slovakia a otvorila ju predsedníčka Združenia petrovských výtvarníkov Mária Struhárová.

Juraj Vohnout za svoju prácu získal viacero významných domácich a medzinárodných ocenení. Fotografie z cyklu Noc vo Vlkolínci, ktoré sme mali možnosť vidieť na výstave v Petrovci roku 2016, ako aj tieto najnovšie z cyklu Pamäť miesta, sú fotografované prevažne v noci a bez blesku.

 

Pamäť miesta

 

Pamäť miesta

 

Pamäť miesta

 

Pamäť miesta

 

Pamäť miesta

 

Výstava Noc vo Vlkolínci bola v Petrovci nainštalovaná počas SNS 2016 a fotografie z nej si možno pozrieť v našej fotogalérii TU: http://www.kulpin.net/galeria/category/54-4-august-stvrtok

Vlkolínec... a keď na jeseň v záhrade na samom kraji zamrmle medveď, čo sa kŕmi šťavnatými slivkami, stromy a chalupy začínajú potichu rozprávať príbehy ľudí, ktorí sa tu, v lone prekrásnej prírody rodili, ktorí tu žili, milovali, pracovali a umierali s menom Hospodina na perách. V roku 1977 bol Vlkolínec vyhlásený Slovenskou vládou za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry a v roku 1993 bol zapísaný do Zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na Slovensku v tomto roku tlačou vyšla kniha fotografií Juraja Vohnouta pomenovaná Vlkolínec – 25 rokov v UNESCO. O tom viac TU:
http://www.kulpin.net/o-kulpine/vzdelavanie/zs-j-a-komenskeho/dejiny-skoly/22-aktuality/aktuality/10342-historia-pisana-drevom

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus