Domovská

Slovensko v roku 2019 predsedá OBSE

V roku 2019 Slovensko historicky prvýkrát predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Každý rok predsedá OBSE iný účastnícky štát a jeho minister zahraničných vecí sa na toto obdobie stáva výkonným predsedom organizácie. Pre Slovenskú republiku je to nepochybne jedna z najväčších diplomatických výziev v modernej histórii. Po celý rok bude udávať tón združeniu bezmála šesťdesiatich krajín na troch kontinentoch. Nosnými témami slovenského predsedníctva je predchádzanie konfliktom, posilnenie multilateralizmu a v centre pozornosti sú i samotní ľudia žijúci v priestore OBSE. V priestoroch Veľvyslanectva SR v Belehrade 22. januára 2019 uvítali početnú delegáciu vedúcich zastupiteľských úradov, predstaviteľov mimovládnych organizácií a novinárov, kde im veľvyslankyňa SR v Srbsku, Dagmar Repčeková, predstavila kľúčové priority slovenského predsedníctva v OBSE.

 

Foto: Veľvyslanectva SR v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectva SR v Belehrade

 

Vo svojom príhovore zdôraznila, že hlavnou prioritou bude prevencia, mediácia a utlmovanie existujúcich konfliktov s dôrazom na ľudí, ktorých konfliktné situácie ovplyvňujú. Regionálne sa sústredí primárne na Ukrajinu, Podnestersko, Gruzínsko, či Náhorný Karabach. Nemenej dôležitou oblasťou je zabezpečovanie bezpečnejšej budúcnosti s dôrazom na klimatické zmeny, udržateľný rozvoj, či stupňujúcu sa náboženskú i etnickú radikalizáciu. Slovenské predsedníctvo v OBSE v tomto kalendárnom roku očakáva približne 50 rôznych podujatí na rôznych úrovniach vrátane februárovej bratislavskej konferencie o boji proti antisemitizmu, marcovej konferencie zameranej na terorizmus, či neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí v júli v slovenskom hlavnom meste.

Veľvyslanectvo SR v Belehrade nezostane v tomto smere pozadu a pripravuje takisto veľké množstvo akcií na čele s konferenciou zameranou na kybernetickú bezpečnosť QuBit vo februári, marcový seminár o zvládaní prírodných katastrof, či konferenciu o sociálnej inklúzií rómskej komunity v máji. Nadviaže tiež na minuloročnú úspešnú premiéru humanitárneho diplomatického futbalového turnaja Diplomats4Children, ktorý sa na jeseň zopakuje.

Slovenská pošta vydala poštovú známku Predsedníctvo Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe so špecifickým symbolom T2 50g v hodnote 0,50 €. Motívom poštovej známky je dáždnik vytvorený zo severnej pologule Zeme, na ktorej sa nachádzajú členské štáty OBSE a symbolizuje ochranu pred nepriaznivými vplyvmi ohrozujúcimi bezpečnosť.

 

Slovensko v roku 2019 predsedá OBSE

 

OBSE má 57 účastníckych štátov v Severnej Amerike, Európe a Ázii, je teda najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou na svete. Zároveň spolupracuje s jedenástimi partnerskými štátmi zo stredomorského regiónu a Ázie. Organizácia má za cieľ zabezpečiť stabilitu, mier a demokraciu pre vyše miliardu ľudí a to pomocou politického dialógu, zdieľaných hodnôt a množstva konkrétnych projektov.

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Veľvyslanectva SR v Belehrade a Slovenská pošta

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus