Domovská

Svetový deň modlitieb žien

Asi v 180 štátoch vrátane Slovenska a Srbska sa v prvý marcový piatok organizuje tradičné ekumenické podujatie - Svetový deň modlitieb (SDM). Každý rok ho pripravujú kresťanské ženy z inej krajiny a pozývajú naň všetkých kresťanov. V súčasnosti je SDM najväčším ekumenickým laickým hnutím vo svete. Témou tohtoročného SDM je Poďte všetko je pripravené a pripravili ho kresťanské ženy zo Slovinska. Svetový deň modlitieb sa vo väčšine našich cirkevných zborov zorganizuje zajtra 1. marca 2019 v podvečerných hodinách.

 

Svetový deň modlitieb žien

 

V niektorých zboroch, zvlášť vo fíliách, či odbočkách, v ktorých nemajú vlastného farára, túto ekumenickú oslavu si prispôsobujú možnostiam farára, ktorý je administrátorom fílie. Tak napríklad v Lugu už včera zorganizovali Svetový deň modlitieb žien a v Erdevíku ho usporiadajú na sobotu, keďže je v oboch týchto našich sriemskych dedinkách administrátorom Ján Vida, farár petrovský. V petrovskom chráme Božom si Svetový deň modlitieb žien pripomenú zajtra o 18.h a texty o Slovinsku budú čítať mamy konfirmandov a mladšie cirkevníčky. Obyčajne sa tento deň spája s čajankou a s čajom sa podávajú aj rôzne pečivá.

 

SDM 2019 v Lugu

 

SDM 2019 v Lugu

 

Svetový deň modlitieb žien je celosvetové ekumenické hnutie, ktoré oslavuje tento deň prvý piatok v marci. Začal sa sláviť v roku 1884 v USA a jeho cieľom je združovať ženy rôznych rás, kultúr a tradícií, rozširovať ich povedomie o iných krajinách a kultúrach, sympatizovať s problémami iných krajín a kultúr a modliť sa s nimi a pre ne. Tohtoročný Svetový deň modlitieb je pripravený ženami zo Slovinska.

V textoch, ktoré sa zajtra budú čítať po celom svete sa uvádza, že je Republika Slovinsko stredoeurópska krajina, ktorá hraničí na západe s Talianskom, zo severu s Rakúskom, zo severovýchodu s Maďarskom, na juhu s Chorvátskom a so zvyškom sveta cez Jadranské more. Zamestnanosť žien dosahuje takmer 65 %, čo je o 8 % menej ako u mužov. Vyše 92 % zamestnaných žien pracuje na plný úväzok. Ženy sú takmer rovnako zastúpené vo verejných službách a školstve, a väčšina pracuje v sektore zdravotníckych a sociálnych služieb, aj keď zarábajú v priemere o 7 % menej ako muži. V rodinách a partnerstvách, kde obaja rodičia pracujú, si starostlivosť o domácnosti a deti zvyčajne delia medzi sebou a pomáhajú aj starí rodičia. Napriek tomu matky ešte vždy nesú väčšie bremeno domácich povinností, ako je nakupovanie, varenie, upratovanie, pranie a pomoc deťom pri domácich úlohách. Slovinské ženy ponúkli aj recept na ich národnú špecialitu Orechovú poticu:

 

Svetový deň modlitieb žien

 

RECEPT – ORECHOVA POTICA

Cesto - 600 g pol. múka, 30 g kvasníc (7 g sušeného droždia), 2-3 dl mlieka, 50 g cukru, 1 lyžička soli, 120 g maslo, 3 žĺtky, 1 vanilkový cukor, citrónová kôra

Plnka - 500 g mletých orechov, 2 dl mlieka, 120 g cukru, 3 bielka, 1 vanilkový cukor, citrónová a pomarančová kôra

Pripravíme si kvasnice – kvasnice zmiešame s lyžičkou cukru, lyžičkou múky a 1,5 dl teplého mlieka, necháme vykvasiť.

Pripravíme si cesto – múku, citr. kôru a vanilk. cukor dáme do misy, pridáme pripravené kvasnice alebo sušené droždie. Zohrejeme mlieko s cukrom, maslom, soľou a žĺtkami a pomaly nalejeme na múku. Zmiešame a vypracujeme cesto. Necháme ho vykysnúť v teplom prostredí.

Medzitým si pripravíme náplň – na pomleté orechy nalejeme teplé mlieko a pridáme vyšľahané bielky.

Vykysnuté cesto vyvaľkáme na pomučenej doske, naplníme plnkou, zvinieme a necháme ešte odpočinúť na teplom mieste.

Roládu popicháme vidličkou a potrieme mliekom. Pečieme cca 60 min pri 180 °C. Po vychladnutí posypeme roládu pr. cukrom.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus