Domovská

Kysáčsko Pliešovská insita

Historicky prvá medzinárodná výstava obrazov a tvorby insitných umelcov v obci Pliešovce na Slovensku prebieha pod záštitou predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí JUDr. Jána Varšu, CSc., a dáva základ novej kultúrno-spoločenskej spolupráci Slovákov z Kysáča a Pliešoviec. Na podujatí pod názvom Kysáčsko Pliešovská insita, ktoré sa začalo včera a potrvá do zajtra, sa zúčastňujú Kysáčania Mária Sláviková, Zuzana Ferková, Mária Páliková a karving majster Pavel Chrťan. Na spoločnej výstave sa predstavujú tiež dve slovenské maliarky Miroslava Bobišová a Eva Danielová a drevorezbár Pavel Šajban.

 

Kysáčsko Pliešovská insita

 

Kysáčsko Pliešovská insita

 

Kysáčsko Pliešovská insita

 

Kysáčsko Pliešovská insita

 

Aj dnes Dom remesiel v Pliešovcacdh žije medzinárodnou kysáčsko-pliešovskou výstavou obrazov, karvingu a sôch . V Dome remesiel možno stretnúť spomenuté tri autorky z Kysáča a maliarky z Pliešoviec, ako aj vicemajstra sveta vo vyrezávaní do zeleniny a ovocia Kysáčana Pavla Chrťana a tiež domáceho drevorezbára Pavla Šajbana Výstava by mala byť začiatkom kultúrnej spolupráce obce Pliešovce s Kysáčom.

Iniciátormi spolupráce sú nadšenci zachovávania slovenskej tradície a umenia z Pliešoviec Milan Kyseľ, Mária Lišaníková, Milan Vajda a Pavel Šajban. Výstava svedčí, že ich snaženie nebolo márne. Kurátorom výstavy je Július Ciglan.

Video zábery z výstavy TU:

 

 

Kysáčsko Pliešovská insita

 

Pamätná izba v trvalej expozícii v Pliešovciach (Foto Štefan Németh)

 

Pamätná izba v trvalej expozícii v Pliešovciach (Foto Štefan Németh)

 

Pliešovce sa nachádzajú na strednom Slovensku v Banskobystrickom kraji v okrese Zvolen. Podľa sčítania z roku 2012 dedinka má 2 202 obyvateľov a dva kostoly: evanjelický (postavený v roku 1927) a rímsko – katolícky (postavený v roku 1998). Evanjelická cirkev augsbuského vyznania má tam 937 členov a rímskokatolícka cirkev 708 členov.

Pliešovce sú zaujímavé podľa zachovávania slovenskej tradície a umenia a tak sa tejto zimy v obci usporiadala obecná zabíjačka https://www.pliesovce.sk/obecna-zabijacka-16-02-2019.html a páračky peria https://www.pliesovce.sk/paracky-09-02-2019.html.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus