Domovská

Pôst, Popolec a Bele poklade

Dnes je Popolec, čiže Popolcová streda, alebo aj Škaredá streda. Je to deň keď sa „pochováva basa", hudba teda utíchne a do Veľkej noci sa zábavy a karnevaly, ani sobáše nemajú organizovať. Pre kresťanov sa dnešným dňom začína pôst, ktorý je prípravným obdobím pred Veľkou nocou a trvá 40 dní. Avšak, zmyslom tejto doby nie je predovšetkým striedmosť v jedle, ale rovnako tak aj duševná očista a pokánie. Po „veľkom upratovaní" nášho vnútra, posilnení a čistí môžeme začať nový životný cyklus. Reštart. Veľkou nocou,– ožívaním (Ježiša a Veľkej prírody, teda aj nás) – vstupujeme do ďalšej životnej fázy. V tomto roku to bude 21. apríla, keď sa Veľkonočnou nedeľou začnú sviatky jari a znova začnú radovánky. Predtým však treba prejsť dobou ticha, pokoja, načúvať svojmu svedomiu a vnútornému volaniu. Pôst, doba ticha sa pre väčšinu kresťanov začína dnes, kým pravoslávni veriaci môžu ešte niekoľko dní pokračovať v zábavách. Podľa juliánskeho kalendára, ktorého sa pridržiava Pravoslávna cirkev, Veľká noc v tomto roku pripadá na 28. apríla a Maškáradu v Novom Sade usporiadajú 8. marca 2019.

 

Pôst, Popolec a Bele poklade

 

Pôst, Popolec a Bele poklade

 

Pôst, Popolec a Bele poklade

 

Pôst, Popolec a Bele poklade

 

Pôstom začína tzv. veľkonočný kruh cirkevného roka. V kostoloch sa počas neho spievajú pôstne piesne. Pravoslávnym sa pôst začne na pondelok 11. marca a týždeň, ktorý práve prežívame, sa u nich pomenúva Biely týždeň. Počas neho sa v minulosti cez dediny a mestá pohybovali maskované zástupy a záverečný deň Bieleho týždňa sú tzv. Bele poklade – vtedy vrcholia zábavy a veselice popretkávané humorom, hrou a piesňou. Maskované zástupy rozveseľujú pozorovateľov a celý ten rituál má za cieľ odohnať zimu a privolať slnko a začiatok nového vegetačného roka. Tieto maskované zástupy prerástli vo veľké karnevaly. „Pokladné" zástupy sú nehmotným kultúrnym dedičstvom, ktoré už 24 rokov pestuje a zachováva Múzeum Vojvodiny z Nového Sadu, ktoré aj tohto roku usporiada Maškarádu. Bude v piatok 8. marca 2019, maskovaný zástup vyštartuje o 12. h spred Múzea Vojvodiny a pohybovať sa bude centrálnymi novosadskými ulicami. Na ňom sa pravidelne zúčastňujú aj žiaci z niekoľkých našich slovenských škôl.

Maškaráda sa organizuje v ústrety pravoslávnemu sviatku Bele poklade, ktorý je podobne ako aj Popolcová streda, hraničným obdobím medzi predpôstnou dobou hojnosti a zábav a pôstnou dobou. Je to posledným dňom zábav, hostín a hojnosti jedla a pitia. Bele poklade sú však aj dňom zmierenia, vzájomného odpúšťania si... Každý kto sa s niekým zvadil, v tento deň ide prosiť o odpustenie a spravidla by mu aj malo byť odpustené. Takýto starý zmierovací zvyk mal za cieľ mravnú a duchovnú očistu pred pôstom, do ktorého treba vstupovať s vnútorným pokojom, čistý a bez hriechu.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

pdvk

sns

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus