Domovská

Pravoslávni prežívajú Veľký týždeň

V pondelok sa pre pravoslávnych začal tzv. Strastný týždeň, ktorý bude až do nedele chronologicky kopírovať posledné dni Isusa Christa na Zemi. V tomto týždni má každý deň prívlastok „veľký". Na Veľký Štvrtok si pripomínajú ustanovenie Eucharistie na Tajomnej večeri a večer sa v ich chrámoch slúžia tzv. „Strasti", kde čítaním 12 Evanjelií a rôznymi bohoslužobnými piesňami prežívajú utrpenie Christa. Od Veľkého Piatku až do nedele kvôli Ukrižovaniu a smrti Isusa Christa nezvonia zvony v nijakom chráme. V tento najsmutnejší deň v roku sa u pravoslávnych nesmie slúžiť ani Liturgia a na večernej bohoslužbe sa vynáša do prostriedku chrámu plátno so Spasiteľom v hrobe. Jeho zostúpenie do pekiel je obsahom bohoslužieb Veľkej soboty. Pravoslávni veriaci sa riadia tzv. východnou Pascháliou a v tomto Veľkom, či Strastnom týždni ešte dodržiavajú 40 dňový Veľký pôst a zdržiavajú sa od mäsa, mlieka, vajec, syra a ďalších živočíšnych produktov.

 

Pravoslávni prežívajú Veľký týždeň

 

Dnes je Veľká streda.

V dnešných čítaniach, poučeniach a piesňach sa poukazuje na príklad jednej hriešnej ženy, ktorá s vierou v Syna Devy Márie prijala spasenie. V krátkosti príbeh je takýto: nejaký malomocný farizej pozval Hospodina Isusa na obed. Bol tu aj Judáš. Keď boli za stolom, odrazu vošla do domu jedna žena, známa hriešnica z mesta. Doniesla nádobu drahocenného oleja, podišla odzadu k Isusovi, rozpustila si svoje vlasy, kľakla si a začala voňavým olejom umývať Hospodinove nohy, olejom a slzami, a vlasmi ich utierala. Vtedy sa k slovu dostali dvaja páni: malomocný domáci a lakomý Judáš. Malomocný domáci si výsmešne v duchu pomyslel o Isusovi: Keby bol tento prorok, vedel by aká žena sa ho dotýka, lebo je hriešnica. A na druhej strane Judáš, mimomanželský syn nejakej inej hriešnice podľa tradície – vtelenie lakomého smilstva svojho rodu, ale aj on samotný bol ponorený do finančného apetítu svojho pokolenia – nahnevane zvolal: Prečo sa tento olej nepredal za tristo grošov a nerozdajú sa chudobným? Takto teda proti kajúcnej žene povstali dvaja nahnevaní hriešnici: jeden farizej, celý malomocný telom aj dušou, a druhý zradca, ktorý za 30 strieborných predal svojho Učiteľa. Ale od oboch získavame po jednom drahocennom svedectve, od malomocného – že hriešnikov nikto tak neobviňuje ako hriešnik, a od zradcu – že bol olej, ktorý táto hriešnica liala na Isusove nohy bolo skutočne veľmi drahocenné. Podľa Judáša stálo tristo grošov. A Judáš bol odborník, aby to dokázal oceniť! Hospodin pokarhajúc oboch ako si zaslúžili, obrátil sa k rozplakanej kajúcnej žene a blaho jej povedal: „Odpúšťajú sa ti hriechy... Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji!" (Lk 7, 37; Jn 12, 4. Píše tak Sv. Nikolaj Velimirovič.

V súčasnosti má Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku dve metropolitné rady, štyri eparchie, jednu teologickú fakultu – Pravoslávnu bohosloveckú fakultu Prešovskej univerzity v Prešove – a niekoľko monastierov.

Podľa posledného sčítania obyvateľstva je na Slovensku 49 133 pravoslávnych veriacich, čo je 0,9% z celkového počtu obyvateľstva. Slovenská časť cirkvi je členená na dve eparchie: Prešovskú pravoslávnu eparchiu, ktorej predstaviteľom a zároveň hlavou celej miestnej Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku je Jeho Blaženosť, Rastislav arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska; a Michalovsko-košickú pravoslávnu eparchiu v čele s Jeho vysokopresvietenstvom Jurajom, arcibiskupom michalovsko-košickým.

 

Zdroj: orthodox.sk

 

Komentárov  

0 #1 Strašný súd nad Bohomp. 2019-04-25 11:30 Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus