Domovská

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

Vo veku nedožitých 74. narodenín sa prerušila nitka života architekta, maliara a fotografa Vlastislava Cesnaka z Kulpína. Viac už nebude zadumane zošívať ulice na večernej prechádzke dedinou. Za ním však zostáva jeho umelecká tvorba a jeho texty na Wikipédii.

 

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

 

Vlastislav Cesnak sa narodil 22. septembra 1945 v Kulpíne, základnú školu ukončil v rodisku a gymnázium v Báčskom Petrovci. Absolvoval Fakultu architektúry v triede profesora Iva Kurtovića na Univerzite v Belehrade. Po kratšom pobyte v Nemecku, kde sa pracovne angažoval v súkromných projektových ateliérov, vracia sa do rodiska a zamestnáva sa v O.S. Z.O. Báčsky Petrovec na pozícii referenta pre stavebníctvo a urbanistické plánovanie. Zo zdravotných dôvodov predčasne odišiel do dôchodku a dlhé dôchodcovské dni si krátil maľovaním a fotografovaním. Zapojil sa tiež do vnášania údajov do Wikipédie, kde spracoval najmä témy z dejín umenia a architektúry. Tam si vypracoval i vlastnú prezentáciu a mal i svoj blog, kde sa vo viacerých foto albumoch možno oboznámiť s jeho tvorbou:

http://vcesnak.simplesite.com/418687018

Diaľkove študoval fotografiu na Werbefotoschule v Manheimu a navštevoval "A" kurz fotografie na F.K.K. B. Bajić v Novom Sade. Paralelne sa zaoberal i maliarstvom, hlavne olejomaľbou a najčastejšími motívmi mu boli veduty krajiniek. V poslednom období, za pomoci počítača, skúšal spojiť tieto svoje dve záľuby a kombinoval obrazy a fotografie. Usporiadal desiatku samostatných výstav a zúčastnil sa i na kolektívnych výstavách vo viacerých vojvodinských mestách. Bol členom výtvarnej odbočky "KEBY ..." pôsobiacej v rámci MOMS v Kulpíne, s ktorou pravidelne vystavoval.

 

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

 

IN MEMORIAM – Vlastislav Cesnak

 

Vlastislav Cesnak, vzdelaním architekta, mal prirodzene zmysel aj pre maliarstvo a siahal takpovediac po všetkých maliarskych žánroch. Bol tiež kronikárom tohto prostredia.

Pochovaný bude 28. 04. 2019 o 14.h na kulpínskom cintoríne.

Česť jeho pamiatke!

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus