Domovská

Tancuj, tancuj 2019

V sobotu 15. júna v Hložanoch prebiehal tradičný a už takmer polstoročný, v poradí 49. Folklórny festival slovenských ľudových piesní a tancov Tancuj, tancuj... Túto našu najmasovejšiu folklórnu prehliadku aj tohto roku spoločne zorganizovali Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny, Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov, Kultúrno-osvetový spolok Jednota z Hložian, hložianske miestne spoločenstvo a Báčskopetrovská obec. Po extrémne horúcom, tropickom a náročnom dni, najviac sa snáď tešili organizátori. Úspešne zdolali aj tento festivalový ročník a na dôvažok sa hložiansky súbor v tomto roku ovenčil aj najvyšším uznaním. KOS Jednota, po niekoľkoročnej prestávke, znova totiž získal Sošku NRSNM, čo ani veľmi neprekvapuje, keďže sa v Hložanoch tradícia folklóru stále udržiava na vysokej úrovni.

 

Foto Ondrej Benka

 

Foto Ondrej Benka

 

Festival pozostával z troch častí: O 13.00 h sa začal koncert speváckych zborov a orchestrov. Na ňom vystúpilo dvadsať dva speváckych skupín a dva orchestre. Podľa rozhodnutia odbornej poroty, ktorá hodnotila spev a pracovala v zložení Juraj Súdi, predseda a členovia Jarmila Juricová Stupavská a Samuel Kováč ml. najkrajšie zaspievali predstavitelia Slovenského kultúrneho centra P. J. Šafárika z Nového Sadu, druhú cenu si vyspieval Slovenský kultúrno-osvetový spolok Detvan z Vojlovice a tretie miesto získali členky KOS Jednota z Hložian.

Po tradičnom defilé účastníkov ulicami Hložian, ktoré sa začalo o 16.00 h a po slávnostnom otvorení festivalu, nasledoval prvý a potom aj druhý koncert folklórnych súborov. Na prvom vystúpilo osem a na druhom desať slovenských kultúrno – umeleckých spolkov z Vojvodiny. V revuálnej časti vystúpili folklórne ansámbli iných národnostných spoločenstiev žijúcich vo Vojvodine ako aj hostia zo Slovenska.

Odborná porota, ktorá hodnotila tanec, v tomto roku pracovala v zložení: Ružena Červenská, Milorad Lonić a Željko Suchánek. Hložančanom udelili najviac bodov, na druhé miesto sa dostal folklórny súbor V šírom poli hruška z Domu kultúry 3. októbra z Kovačice a na tretie SKOS Jednota z Vojlovice. Etnológ Marián Pavlov Vojlovičanom udelil i cenu za kroj.

Koncert speváckych skupín a orchestrov moderovali Martina Benková, Margarita Benková a Andrea Lačoková a koncerty folklórnych súborov Elena Vršková, Martina Benková a Ivica Grujić-Litavský.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus