Domovská

Nadácia Macek a podpora gymnázia

Čestný občan Petrovca, podnikateľ z Nitry Ing. Viktor Macek, už takmer tri desaťročia pomáha Gymnázium Jána Kollára so žiackym domovom a petrovskú obec. Založil Nadáciu Macek, ktorá s celkovou sumou asi tisíc eur každoročne finančne podporuje najúspešnejších maturantov. Aj v tomto roku pricestoval do Petrovca, aby osobne zablahoželal maturantom na dosiahnutom úspechu, podal im pravicu a udelil finančnú odmenu. „Tým, že tu sme a stále sme tu, a to už tridsať rokov, svedčí o našom hlbokom vzťahu ku vám a k vašej – podľa nás – posvätnej inštitúcii: gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci, " zdôraznil pán Macek a dodal, že sa počas návštevy stretol i s predstaviteľmi miestneho spoločenstva Maglić, kde chce prispieť na rekonštrukciu schátraného evanjelického kostola. Nie je evanjelikom, nie je ani z tohto prostredia a napriek tomu vadí mu úbohý vzhľad zanedbaného chrámu – stánku Božieho.

 

Nadácia Macek a podpora gymnázia

 

Nadácia Macek a podpora gymnázia

 

Viktor Macek, ako sám hovorí, odhalil Petrovec v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď s riaditeľkou Vierou Boldockou začali budovať družbu medzi gymnáziami z Petrovca a Nitry. Družba je stále veľmi živá, žiaci sa každoročne navzájom navštevujú a vznikli mnohé pekné priateľstvá. Po prvýkrát odmenil petrovských maturantov v roku 2013 a odvtedy dodržiava túto štedrú prax. Ešte skôr značnou sumou prispel na internát a cez Nadáciu Macek za posledných sedem rokov žiakom venoval 7000 eur.

„Bol som strojcom toho, že sme pomohli dokončiť ubytovacie zariadenie v Báčskom Petrovci pre slovenské deti, či už finančne, alebo materiálne. Moja firma bola pomerne úspešná, takže sme poskytli nemalý obnos prostriedkov a tak poskytujeme v podstate až doteraz. Gymnáziu by som chcel popriať ešte veľa, veľa krásnych chvíľ, lebo to čo dodnes dokázalo, to je obdivuhodné a vzácne pre všetkých Slovákov, aj nás na Slovensku, " zdôraznil tento náš dobrodinec.

Počas návštevy zakladateľa Nadácie Macek v petrovskom gymnáziu sumarizovali všetky dosiahnuté úspechy žiakov a ich mentorov v školskom roku 2018/2019. Odmenených bolo 13 jednotlivcov a 7 skupín, ktorí vlastnými úspechmi na najvyššej úrovni, ale i nezištnou ochotou a akčnosťou afirmovali i samotnú školu. Viktor Macek sa zúčastnil tiež na schôdzi Oslavného výboru, kde si vypočul najnovšie správy o prípravách zaznamenávania storočnice Gymnázia Jána Kollára so žiackym domovom.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus