Domovská

Zlatá brána a jej päťročnica v štatistike

V poradí 26. ročník Detského folklórneho festivalu Zlatá brána v Kysáči je za nami. Počasie pozhovelo, aj keď na scéne pokropilo hlavných organizátorov a hostí, ktorí sa prihovárali v otváracom ceremoniáli. Trochu dažďových kvapiek sa ušlo i niekoľkým súborom vystupujúcim v prvej časti. Riaditeľ KIS Kysáč Pavel Surový vyjadril potešenie, že do Kysáča prišli deti z 18 prostredí, ako aj hostia z Očovej zo Slovenska, z Nového Mesta nad Váhom, z Lovćenca a súbor Sonji Marinkovićovej z Nového Sadu. Prihovorila sa i Libuška Lakatošová, predsedníčka NRSNM a Miloš Vučević, primátor Nového Sadu. Potom už dosky patrili malým folkloristom, ktorých bolo podstatne menej než v predchádzajúcich rokoch. Veď, je nás čoraz menej a tak i detských folklórnych súborov ubúda. Upáda však i kvalita predvedenia. Zdenka Bobáčeková, predsedníčka odbornej poroty, po ukončení súťažnej časti vyhlásila: „Budem úprimná, nie som spokojná. Pamätám si na časy, keď sa s deťmi robilo viac, musím uznať, že toto bol taký slabší festival..." S poľutovaním konštatovala, že na tohtoročnom festivale neúčinkoval žiaden orchestrík a vystúpila iba jednu spevácka skupina.

 

Foto: Pres služba primátora Nového Sadu

 

Foto: Pres služba primátora Nového Sadu

 

Odborná porota, ktorá pracovala v zložení Zdenka Bobáčeková, predsedníčka, Anna Čúsová, Milina Chrťanová a Tijana Farkašová, udelila dve tretie ceny Hložančanom a Pivničanom, druhú cenu Padinčanom a prvú cenu súboru KUS hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy, mladšej tanečnej skupine, ktorá zároveň získala i soška NRSNM.

 

Zlatá brána a jej päťročnica v štatistike

 

- V roku 2015 na 22. ročníku Detského folklórneho festivalu Zlatá brána v Kysáči celkove sme mali možnosť vidieť na javisku predvedenie 44 detských folklórnych súborov. Z tohto počtu bolo osem hosťujúcich súborov a to z Rakúska, Chorvátska, zo Slovenska ako i dva domáce hosťujúce súbory zo Stepanovićeva a Kysáča. V súťažnej časti vystúpilo 36 detských folklórnych súborov.

- V roku 2016 na 23. ročníku Detského folklórneho festivalu Zlatá brána sme sledovali 41 hudobno-tanečných čísel, z čoho 35 čísel bolo súťažných a 6 hosťujúcich.

- V roku 2017 na 24. festivalovom ročníku sa zúčastnilo spolu 38 detských folklórnych súborov. Z tohto počtu 32 bolo súťažných a ostatné čísla patrili hosťom.

- V roku 2018 na jubilejnom 25. ročníku festivalu sa tiež zúčastnilo 38 detských folklórnych súborov. Z tohto počtu 30 čísel bolo súťažných a ostatné čísla patrili prizvaným hosťom.

- V roku 2019 na 26. ročníku bolo prihlásených úhrne 31 detských súborov, z toho dva na festival nepricestovali a štyri boli hosťujúce súbory. Teda vystúpilo 24 súborov, čo je v porovnaní s rokom 2015 zníženie o 12 súborov, čiže o jednu tretinu.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus