Domovská

Píšeš? Píšem! – X. seminár tvorivého dramatického písania

V roku 2010 seminár tvorivého dramatického písania prvýkrát v Pivnici usporiadali s cieľom motivovať mladých ľudí dramaticky tvoriť. Zo začiatku záujem o zaškolenie nebol veľký, no predsa bol. Preto ho aj o rok zopakovali a rozšírili o ďalšie obsahy. Výsledky posmeľovali. Augustové páľavy potom už nemohli odradiť iniciátorov projektu Katarínu Mišíkovú Hitzingerovú a čelných ľudí Divadla Janka Čemana z Pivnice pokračovať v začatom. Vlani prebiehal už deviaty ročník semináru Píšeš? Píšem! a jeho témou bol ČAS. Ako ten čas plynul, tak sa aj seminár rozmáhal, narastal. Rozšírený bol o dielne: výtvarnú, žurnalistickú, písanie blogu, muzikálovú, rozhlasovo – pohybovú, dielňu storytelleru... S pribúdaním rokov postupne sa zvyšoval aj počet frekventantov a tiež lektorov. Z deväť prvých absolventov vlani ich počet stúpol na 63 a z jedného lektora na trinásť. Seminár Píšeš? Píšem! sa tak stal malým festivalom, o ktorý v tomto jubilejnom roku záujem prejavilo až 78 menších a väčších nadšencov rôznych druhov umeleckého prejavu. Témou tohto ročníka sú SPOMIENKY. Na desiatom ročníku si treba zaspomínať a ohliadnuť sa na prejdenú cestu.

 

Spoločná fotografia účastníkov a lektorov jubilejného 10. ročníka semináru Píšeš? Píšem 2019 (foto: Píšeš? Píšem!)

 

Spoločná fotografia účastníkov a lektorov jubilejného 10. ročníka semináru Píšeš? Píšem 2019(foto: Píšeš?Píšem!)

 

Píšeš? Píšem! je seminár tvorivého písania, v ktorom sa už desať rokov úspešne tvorí a školí. Od začiatku prebieha v Pivnici. Divadlo Janka Čemana najprv vyhlási súťaž pôvodných dramatických textov – divadelných hier a filmových scenárov. Potom v auguste, keď sú prázdniny a dovolenky, žiaci, mládež, budúci divadelníci, kameramani, fotografi... ľudia, ktorí chcú iných učiť a tí, čo sa chcú niečo naučiť... počas šiestich dní v Pivnici usilovne pracujú. Vo voľných chvíľach sa však aj zabávajú. Lebo, pracovne dovolenkujú.

V rámci tohtoročného semináru v pondelok prebiehala verejná generálka inscenácie "Nálepky" domáceho divadla Janka Čemana v Pivnici, v utorok usporiadali program na folklórnu nôtu s dievčatami z Heľpy "Tota(l) Heľpa" a v stredu v Pivnici hosťovalo predstavenie VHV z Kovačice s veľmi aktuálnou témou "Emigranti". Vo štvrtok účastníci semináru a lektori Dušan Hein a Michal Svítok pripravili výstavu fotografií o Pivnici a večer všetci pobudli na jazere Črepara, kde po prvýkrát odznela aj hymna semináru Píšeš? Píšem! V piatok 23. augusta Dielňa detského divadla pozýva o 17:00 do Divadla Janka Čemana na predstavenie autorky Mariannky Ibrahimi "Zákon prežitia" a Dielňa divadla poézie a dielňa pohybového a rozhlasového herectva na predstavenie INVERZIA autoriek Kataríny Hricovej, Barbory Langovej a Magdalény Martiškovej, ktoré sa uskutoční na trhu pri miestnom spoločenstve v Pivnici. Dielňa Pouličného performance o 22:00 v priestoroch areálu divadla Janka Čemana zahrá predstavenie "Vieš ty kam?", ktoré vzniklo na motívoch básní autorov Kristiána Lazarčíka, Zuzany Martiškovej a Katariny Melcherovej.

 

Píšeš? Píšem! – X. seminár tvorivého dramatického písania

 

Frekventanti a školitelia si postupne pripomenú aj minulé ročníky. V roku 2017 na ôsmom ročníku semináru téma bola SLOBODA a pracovalo sa v deviatich dielňach. Na ňom sa zúčastnilo 60 účastníkov, ktorí pracovali pod vedením 16 lektorov.

V roku 2016 to bolo asi takto:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/9496-pises-pisem

„Človek je človeku človekom. A to je ten najobyčajnejší a pritom najvzácnejší pocit. Seminár Píšeš? Píšem! vznikol pre ľudí s chuťou tvoriť a vzdelávať sa."

V roku 2015 prebiehal šiesty ročník semináru "Píšeš? Píšem!" a téma bola ČLOVEK. Semináru sa zúčastnilo 54 účastníkov z Pivnice, Kysáču, Báčskej Palanky, Iloku, Zreňaninu a zo Slovenska. V roku 2014 téma bola OBRAZ. Išlo o obraz života ako takého, o obraz pohyblivých emócií, ktoré sú hybnou silou každého života na zemi.. Piateho ročníka sa zúčastnilo 53 účastníkov z Pivnice, Kysáču, Báčskeho Petrovca, Selenče, Iloku, Báčskej Palanky a zo Slovenska.

Keď ide o začiatočné ročníky, tie boli ako každé začiatky – skromné. Prvý ročník bol zameraný na dramatický text, druhý ročník porovnával dramatický text a interpretáciu dramatického textu. Tretí ročník už bol medzinárodný: slovensko-srbsko-macedónsky a frekventanti hľadali rovnováhu medzi dramatickým textom a jeho interpretáciou z hudobného a výtvarného hľadiska. Štvrtý ročník bol zameraný na grantovú činnosť, organizáciu v divadle, javiskové svietenie, grafický dizajn (výroba divadelných plagátov a bulletinov) a pouličné divadlo.

„Tento projekt, ktorý už po treťom ročníku získal medzinárodnú skúsenosť, pracuje s profesionálnymi umelcami, podporuje slovenský jazyk a jeho používanie v divadelnej a literárnej kultúre a motivuje mladých ľudí dramaticky tvoriť," zhodnotila ideová tvorkyňa tohto podujatia Katarína Mišíková Hitzingerová, ktorá každé leto húževnato týždeň pracuje v Pivnici.

Tvorivý ansámbel 4. ročníka medzinárodného semináru tvorivého dramatického písania a divadla "Píšeš? Píšem!" v spolupráci s Divadlom Janka Čemana v Pivnici pripravil pouličné predstavenie Dotyky - Cirkus vzťahov: http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/6099-dotyky--cirkus-vzahov

Roky plynuli a generácie účastníkov si z Pivnice odnášali nové poznatky a motivácie ďalej pokračovať v trasovaní začatej cesty. Teraz, keď spomienky navierajú, s potešením možno kvitovať, že dobrá snaha a dobrá prax, – keď je „človek človeku človekom", – už decénium prináša iba samé dobré plody a výsledky, ktoré zaiste zošľachťujú ľudské duše.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus