Domovská

Revitalizácia ZŠ M.Tita v Padine

Základná škola M. Tita je počtom 410 žiakov najväčšia slovenská škola v zahraničí, kde žijú Slováci. Celý vyučovací proces sa realizuje v slovenskom jazyku. Získaním finančných prostriedkov v sume 7 300 euro z ÚSŽZ v rámci mimoriadnej dotácie a podpory NRSNM sa realizuje projekt: Výmena okien na ZŠ M.Tita v Padine, ktorý má za cieľ vylepšiť materiálno-technické podmienky pre výučbu žiakov a prispieť tým k skvalitneniu vzdelávacieho procesu v najväčšej slovenskej škole v Srbsku a v zahraničí vôbec.

 

Revitalizácia ZŠ M.Tita v Padine

 

Revitalizácia ZŠ M.Tita v Padine

 

Revitalizácia ZŠ M.Tita v Padine

 

Základná budova školy M. Tita v Padine bola postavená v r.1966 a súčasný stav budovy nevyhovuje technickým normám ani hygienickým požiadavkám. Taktiež stav vybavenia v triedach a kabinetoch neumožňuje vytvoriť kvalitné podmienky pre žiakov a učiteľov.

Komplexná revitalizácia má za cieľ vylepšiť stavebné a materiálno-technické podmienky pre žiakov a prispieť tým k skvalitneniu vzdelávacieho procesu pre obyvateľov najväčšej slovenskej enklávy v Srbsku a v zahraničí vôbec. Padina sa považuje za najväčšiu slovenskú dedinu vo svete, kde žije okolo 5 600 obyvateľov a z toho sa k slovenskej národností hlási 98%.

Regionálny aspekt projektu je obsiahnutý v starostlivosti o udržiavanie slovenského jazyka v národnostne zmiešanom území. ZŠ M.Tita ako jedna zo škôl s vyučovacím jazykom slovenským prispieva k udržiavaniu národnostného povedomia zahraničných Slovákov.

Realizácia projektu Výmena okien na základnej škole Maršala Tita v Padine zvýši konkurencie schopnosť školy a jej kredit v multietnickom prostredí. Taktiež prispeje k zníženiu energetických nákladov na vykurovanie.

Škola využíva možnosti podpory v rámci programov nielen zo Srbska, ale aj zo zahraničia. Tento projekt napísala Asociácia pre edukáciu a regionálny rozvoj Padina (AERD) a výmenu okien realizuje firma Chole z Padiny.

 

Tlačová správa AERD

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus