Domovská

Bicyklom za Slovákmi

Traja kamaráti, maďarskí Slováci, študovali v Bratislave, po návrate do Maďarska spolu zakladali Organizáciu slovenskej mládeže, dnes všetci traja pracujú na národnostnom poli a dodnes spolu každoročne trávia týždennú cyklo dovolenku medzi Slovákmi v zahraničí. Anton Paulik, parlamentný hovorca Slovákov v Maďarsku, Štefan Kraslán, vedúci odboru menšinového školstva na štátnom ministerstve a Imrich Fuhl, novinár a básnik, konateľ vydavateľskej Spoločnosti SlovakUm a zakladateľ a prevádzkovateľ nezávislého portálu www.oslovma.hu, sa rozhodli tohtoročnú dovolenku stráviť s nami. Pred jedenástimi rokmi si zmysleli cestovať bicyklom za Slovákmi, a tak najprv išli na Slovensko, potom aj do Čiech a v tomto roku ich cesta priviedla do Vojvodiny. Vraj vlani, keď boli na Stálej konferencii Slovákov v Bratislave počuli, že sa Vojvodina vyprázdňuje, že o 30 rokov nik tam už nebude, tak si povedali, že idú sa tam pozrieť, kým Slováci tam ešte sú... A tu ich prekvapila slovenčina v bežných rozhovoroch, na uliciach, v úradoch, predajniach, slovenské nápisy na všetkých inštitúciách... Prisľúbili, že prídu aj na budúci rok.

 

Imrich Fuhl, Štefan Kraslán a Anton Paulik v Kulpíne

 

Imrich Fuhl, Štefan Kraslán a Anton Paulik v Kulpíne

 

Počas svojho športového dobrodružstva, ktoré pomenovali CykloTour-3UmV boli v Novom Sade, v Báčskom Petrovci, Kulpíne, Jánošíku, Kovačici... Hovoria, že ten jeden športovo-rekreačný týždeň človeku vyčistí mozog. To každý potrebuje a počas tej dennej 80 – 90 kilometrovej jazdy možno si aj všeličo ujasniť, prediskutovať, ale sa aj všeličo dozvedieť. Keď nejazdia, trochu sa bavia a tentokrát realizovali aj niekoľko návštev a rozhovorov s predstaviteľmi tunajších Slovákov.

Anton Paulik, vyštudovaný historik, parlamentný hovorca Slovákov v Maďarsku pochádza z Békešskej Čaby a momentálne je v Budapešti. Pred rokom bol zvolený do maďarského parlamentu, kde je slovenským národnostným hovorcom. Ako hovorca má mnohé práva a výhody aké majú parlamentní poslanci, ibaže nemá právo hlasu. Môže však cez parlamentný Národnostný výbor, utvorený z 13 národnostných hovorcov (každá národnosť v Maďarsku má jedného hovorcu), iniciovať modifikáciu alebo vydanie zákona.

Zastupuje záujmy asi 35.000 obyvateľov, ktorí sa v poslednom sčítaní obyvateľstva vyjadrili, že majú nejakú kultúrnu väzbu so Slovenskom. Avšak, k slovenskej národnostnej príslušnosti sa prihlásilo iba asi 18.000 a necelých 10.000 obyvateľov sa vyjadrilo, že im je slovenčina materinský jazyk.

 

Bicyklom za Slovákmi

 

Štefan Kraslán, toho času pôsobí na Ministerstve ľudských zdrojov, ktoré sa zaoberá celkovou problematikou spätou s ľuďmi, čiže pod neho patrí sociálna oblasť, zdravotníctvo, školstvo, kultúra, šport... On pracuje v oblasti školstva, kde pôsobí už 20 rokov. Na ministerstve sa zaoberá národnostným školstvom, a to nielen slovenským, ale školstvom všetkých trinásť národností žijúcich v Maďarsku. Národnostné samosprávy, teda aj Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku, majú v poslednom období dosť široké práva v oblasti školstva a kultúry. Starajú sa o základné dvojjazyčné školy a o školy, v ktorých sa slovenčina vyučuje ako predmet.

Zákon je však jedno a štatistika niečo celkom iné. Tá vie svedčiť aj o tej horšej stránke. Konkrétne v tomto prípade svedčí o tom, že v Maďarsku majú zo sto dedín, kde žijú Slováci, avšak iba v asi 35 školách sa vyučuje slovenčina, kým v ostatných dedinách sú iba maďarské školy. Pred dvadsiatimi-tridsiatimi rokmi mali dvojnásobný počet žiakov. Toho času v Maďarsku sú aj dve špeciálne slovenské školy, kde sa slovenčina vyučuje od materskej školy po gymnáziá, okrem toho majú aj 4 dvojjazyčné školy, kde viac ako 50 percent vyučovacích hodín musí prebiehať v slovenčine. V materských školách zhruba je 2.500 detí, asi 3.500 je v základných školách a do 100 žiakov je na gymnáziách.

Imrich Fuhl nás poinformoval o informovaní v Maďarsku. Okrem iného poznamenal, že vo verejnoprávnej maďarskej televízii po slovensky vysielajú 26 minút týždenne, miestne médiá už nevysielajú v slovenčine, rozhlas je na tom lepšie, majú denne hodinové a dvojhodinové celoštátne vysielania. Rádio-televízny program priprávajú šiesti novinári, dvaja sú v televízii a štyria sú rozhlasáci. Regionálne noviny zanikajú a celoštátne majú jediný týždenník Ľudové noviny, ktorý má aj internetovú podobu www.luno.hu. Maďarský týždenník je spolu s našim Hlasom ľudu jediným slovenským týždenníkom Slovákov v diaspóre, s tým že Ľudové noviny pripráva iba 5-6 ľudí a noviny majú 500 predplatiteľov. Štyrikrát ročne vydávajú aj tematickú prílohu Lúč. Už 70 rokov tlačia ročenku Náš kalendár. Čabianska organizácia Slovákov vydáva ďalší kalendár: Čabiansky kalendár.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus