Domovská

Bibiana v Kulpíne

Školský zvonec v pondelok označil začiatok nového školského roka aj v kulpínskej základnej škole. Do lavíc si sadlo 211 detí, čo je vzhľadom na vlaňajšok zníženie o 7 žiakov. V júni totiž vyprevadili 24 ôsmakov a nových prváčikov pribudlo iba 17. Nateraz sú rozdelení do slovenskej a srbskej triedy, v slovenskej je 12 a v srbskej iba 5 detí. Už v prvý školský deň do tejto školy zavítali vzácni hostia z Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA a vydavateľstva BUVIK z Bratislavy, ktorých do Kulpína sprevádzali majiteľ galérie Babka Kovačica Pavel Babka a ilustrátor Miroslav Hraško z Hajdušice. Hostia priniesli do školy knižné dary a usporiadali výstavu najkrajších detských ilustrácií, ktorú BIBIANA už 10 rokov organizuje v slovenských vojvodinských školách. Hostí privítala riaditeľka školy Jovanka Zimová.

 

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Bibiana v Kulpíne

 

Riaditeľka základnej školy Jana Amosa Komenského z Kulpína Jovanka Zimová hostí oboznámila s dejinami školy, v ktorej výučba prebieha dvojjazyčne, v slovenskom a srbskom jazyku. V minulosti však existovali dve školy: pravoslávna, ktorá začala s prácou roku 1754, kým prvá slovenská škola bola založená o 35 rokov neskôr, v roku 1789. Školstvo má teda v Kulpíne 265 resp. 230-ročnú tradíciu.

Keď ide o súčasnú situáciou, s akou v Kulpíne začínajú školský rok 2019/2020, tá je tentoraz nanajvýš nepriaznivá a počet žiakov je extrémne nízky. Už v nasledujúcom školskom roku by to malo byť omnoho lepšia, keďže v období 1. marca 2013 – 1. marca 2014 bolo narodených podstatne viac detí.

Delegácia Bibiany v nedeľu pobudla v Kovačici a včera, po návšteve kulpínskej školy, pokračovala do základnej školy Jozefa Marčoka Dragutina v Hložanoch.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus