Domovská

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

Zeleninári v Hložanoch sú známi podľa pestovania papriky. Hrubostenná, takzvaná „Hložianska babura" sa stáva brandom tejto slovenskej dediny. Hložianski pestovatelia získali certifikát o autochtónnosti odrody, na ktorú sú právom hrdí. Pestovaním papriky sa zaoberajú aj v Ruskom Kerestúre, stredisku Rusínov v Srbsku. Táto báčska dedina sa stala naširoko-ďaleko známa podľa pestovania papriky kurtovka, chýrečnej starej tradičnej domácej odrody „Kurtovska kapija", z ktorej sa vyrába ten najchutnejší „ajvar" a je vhodná na pečenie. Piecť sa môže aj každá iná hrubostenná paprika. Po upečení papriky ošúpeme, osolíme, pridáme ocot a olej (slnečnicový alebo olivový), nakrájame cesnak a tú najchutnejšiu prílohu k pečenému mäsu máme pripravenú. Podľa chuti k nej možno pridať petržlenové lístočky, ale môže sa kombinovať aj s tvarohom, či syrom. V chladničke upečené papriky vydržia niekoľko dní.

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

Spôsob pečenia: Na plech poukladáme umyté a osušené papriky a dáme ich do vyhriatej rúry piecť pri 220 °C na cca 25 minút, potom papriky poprevraciame na druhú stranu a ešte pečieme. Po upečení papriky vyberieme z rúry a preložíme do hrnca, prikryjeme pokrievkou, aby sa sparili. Keď sú papriky vychladnuté alebo len mierne teplé, ošúpeme ich a zbavíme stopky a semienok. Pozor na šúpanie, treba odstrániť len tenučkú šupku, čo sa od papriky oddelila pri pečení. Pridáme soľ, vínny ocot, slnečnicový olej, alebo ešte lepšie extra panenský olivový olej a nakoniec nakrájaný cesnak. Papriky možno aj grilovať a vtedy získavajú špecifickú chuť.

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

Tretí spôsob, na aký sa v Srbsku pečie paprika, je v takzvanej „talandare". Je to tunajšia inovovaná, ekologická verzia grilu. Môže byť vyrobená z kolesa tanierovej brány – tanierače alebo napríklad z bubna pokazenej práčky. V talandare možno dobre upiecť papriky, ale aj chutne pripraviť mäso, rybu, čerstvú klobásku... Prečo je talandara ekologická? Nuž vraj preto, lebo sa robí z vyradených strojov a na prípravu jedla v talandare treba menej uhlia či dreva než pri klasickom rošte. Namiesto pevného paliva, možno použiť aj plyn.

 

Pečené papriky s cesnakom - delikatesa

 

S pečených paprík môžeme urobiť aj ajvar. On sa pripravuje predovšetkým z červených paprík s baklažánom, cesnakom a chilli. Ajvar pochádza zo srbskej kuchyne, a bol preto dlho známy ako "srbský šalát" alebo "srbský zeleninový kaviár". Po druhej svetovej vojne sa stal v Juhoslávii populárny ako šalát (príloha) a dnes je populárny na Balkáne. Uvádza https://sk.wikipedia.org/wiki/Ajvar kde ozrejmujú, že sa pôvodný domáci ajvar vyrába z pečených paprík, zatiaľ čo niektorí výrobcovia používajú priemyselné varené papriky, čo vedie k nižšej kvalite. Podľa množstva kapsaicínu v paprikách a množstvo pridaných chilli paprík, môže byť sladký, pikantný (najčastejšie), alebo veľmi pálivý. Ajvar sa môže konzumovať ako nátierka na chlieb, príloha, alebo šalát.

Upečené papriky po ošúpaní možno odložiť do mrazničky, kde vydržia celý rok. Pred použitím ich odmrazíme a pridáme všetky uvedené ingrediencie.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Náhodný obrázok

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus