Domovská

Carving a kraslice

Sme uprostred pôstneho obdobia. Ľudová tradícia dnešnej 4. pôstnej nedeli dáva názov strednopôstna, keďže tvorí stred 40 – dňového pôstneho obdobia. Je pôst, ale táto nedeľa už hovorí o radosti. Radujme sa! Nech nám jar, ktorá klope na dvere, nespôsobí jarnú únavu, ale práve naopak, nech prinesie dni plné zdravia, energie a radosti. Nech prebúdzajúca sa príroda prebudí aj naše mysle, aby sme hýrili dobrými nápadmi. Kysáčan Pavel Chrťan máva vždy dobré nápady, a to hlavne preto, lebo tvorí v súzvuku s prírodou. Výtvorom prírody pridáva vyššiu, pridanú hodnotu. Skrášľuje ich. Jedlo dekorované jeho rukami tiež získava na hodnote. V ústrety veľkonočným sviatkom skrášľuje aj vajíčka a robí z nich kraslice.

 

Carving a kraslice

 

Carving a kraslice

 

Carving a kraslice

 

Carving a kraslice

 

Pavel Chrťan sa stal známym podľa carving umenia. Toto umenie je staré viac než 2 000 rokov, má pôvod v Thajsku a je späté s prírodou. Potraviny pozmenené v umelecké diela sú tu veľmi vysoko hodnotené. Pavel carvingovou technikou mení potraviny v umelecké diela už vyše 10 rokov. Je šéfkuchárom a okrem chutnej stravy, chce aby sa ona aj oku páčila. Zhotovuje aranžmány, predovšetkým z ovocia a zeleniny, ale sa zároveň prejavuje ako umelec vo viacerých oblastiach, okrem iného v dekorovaní v kulinárstve a v úžitkovom umení, vyfarbuje taniere, kraslice a iné predmety...

O tom všetkom sa možno dočítať v knihe Pavel Chrťan Master Chef Carving, ktorú na sklonku roka vydalo SAVPO Stará Pazova. Zostavovateľom monografie je Martin Prebudila a textami a fotografiami do knihy prispeli mnohí autori.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Náhodný obrázok

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus