Domovská

Očkovaná 107 ročná Novosadčanka

Ilona Kovač z Nového Sadu vo veku 107 rokov dostala obe dávky vakcíny proti koronavírusu. Zdravotné stredisko "Nový Sad" na Facebooku oznámilo, že ich tím preočkoval 2. apríla 2021 Ilonu Kováčovú, narodenú roku 1914. Babka Ilona sa narodila 15. októbra 1914 v Báčskej Topole. Do Nového Sadu prišla ako 19-ročná za prácou. Pracovala ako tkáčka a naučila sa aj krajčírstvu. Má dve deti, dve vnúčatá a štyri pravnúčatá. Hovorí, že dlho nespí, sleduje svoje stravovacie návyky, počúva rady lekára a lieky berie až vtedy, keď musí. Veľmi miluje ruže a stále si udržiava plnú záhradu týchto kvetov. Je na dôchodku a užíva si svoj skromný domov, kde jej pri každodenných povinnostiach veľmi pomáha osemdesiatročný syn, ktorý s ňou žije.

 

Foto: Dom zdravlja Novi sad

 

Foto: Dom zdravlja Novi sad

 

Babka Ilonka je pravdepodobne jednou z najstarších osôb v regióne, žijúcim svedkom dejín s výnimočnou memóriou.

„Bolia ma kosti. Lekári mi neodporúčajú užívať lieky proti bolesti kvôli mojim ďalším zdravotným problémom, takže nemôžem ani pokojne spať a cez deň mi je ťažko. Do stého roku som mohla robiť veľa vecí, ale v posledných rokoch je to pre mňa čoraz ťažšie. Pohybovala som sa bez krivane. A teraz jej už ťažko padá udržiavať celý dom a dvor.

Hovorí, že tajomstvo dlhovekosti spočíva v skromnosti a umiernenosti. „Nejem mastné, väčšinou iba mliečne jedlá. Niekedy aj ovocie. Nejem veľa, aj to, čo mám rád, jem s mierou, dám si dve-tri sústa. Jedine v práci nemám mieru" hovorí babka Ilona, ktorej vlani kúpili nový sporák, pretože jej starý po 50 rokoch prestal slúžiť. Má i plnú izbu ručných prác, ktoré si sama ušila a vyšívala.

Zdroj:
https://www.aa.com.tr/ba/balkan/novi-sad-recept-za-dugove%C4%8Dnost-106-godi%C5%A1nje-bake-ilone/1758416
https://www.facebook.com/dzns.rs/photos/a.890708527663117/3786716941395580

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Náhodný obrázok

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus