Domovská

Predsa koľaj

Slovenské vydavateľské centrum (SVC) z Báčskeho Petrovca so začiatkom septembra a vykročením do svojho 15. ročníka pôsobenia, sa hneď na štarte rýchlym tempom rozbehlo so svojou novou edíciou Predsa koľaj. Edíciu pomenovali podľa básnickej zbierky Predsa koľaj Paľa Bohuša, ktorá vyšla pred päťdesiat rokmi (1971) a prvý zväzok v novej edícii SVC vydalo k storočnici narodenia barda našej poézie. Je to nateraz nepublikovaná zbierka básní Paľa Bohuša Na prahu. Ako druhý zväzok vyšla kniha veršov Kataríny Mosnákovej Bagľašovej Škvrny plus. Viťazoslavovi Hroncovi v novej edícii vyšli už dve publikácie – kniha Sonety a kniha filozoficko-literárnych esejí Nestvorený svet. Nasledoval titul Annamárie Boldockej Grbićovej Provinčný weltschmertz, autorkin debut prinášajúci jej odmeňované prózy a eseje. Šiestou publikáciou v novej edícii je kniha poviedok Ohmatávanie pulzu, ktorú zostavila Zdenka Valentová Belićová. V knihe je zhrnutých 24 poviedok našich autorov a podľa slov zostavovateľky nejde o antológiu lež o panorámu súčasnej slovenskej vojvodinskej prózy.

 

Predsa koľaj

 

Predsa koľaj

 

Prvou knihou v tejto edícii je zbierka básní Na prahu Paľa Bohuša, ktorá bola odovzdaná do tlače vo vojnových časoch, v roku 1943, no nedožila sa vydania. Uvádzame z nej báseň:

Nálada predvianočná
Pod oknom mrazy sú
sviatočné rúcha dni
až k zorám zanesú
pri svetle pochodní

Tam v prílive ticha
volá ma mať moja
do ríše pokoja do ríše pokoja
ním dom môj dýcha

Dnes v šere svitania
sa starým spevom učím
pod oknom mrazy sú
a ja dnes svetlo tuším

Slovenské vydavateľské centrum mení názov edície po vydaní každej stej knihy. Edícia Predsa koľaj je pokračovateľkou edície Živý prúd, ktorá sa začala písať v roku 1999. Pred ňou bola roku 1967 založená edícia Tvorba, v rámci ktorej sa publikovala súčasná literárna tvorba
vojvodinských Slovákov.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus