Domovská

Naše kalendáre 2022

Národný kalendár ročník 101, Pazovský kalendár ročník 21, šiesty ročník Slovenského svetového kalendára a druhý ročník Kovačického kalendára nám prinášajú zaujímavé čítanie na celý rok. Všetky sú bohato ilustrované a všetky nám pripomínajú našu bohatú minulosť, pamätné udalosti a významné osobnosti. V každom z nich si čitateľ nájde niečo pre seba. Najstarší, Národný kalendár, aj v tomto roku dodržiava osvedčenú ideovú koncepciu, čiže zahŕňa všetky naše slovenské prostredia a ponúka pestrosť obsahov pre najširší kruh čitateľov. Najmladší, Kovačický kalendár, je najobsiahlejší, treba však zdôrazniť, že si Kovačica v roku 2022 bude pripomínať 220 rokov osídlenia Slovákmi a preto sú v kalendári aj niektoré obsiahlejšie články z dejín tejto našej banátskej osady. Jedine v Pazovskom kalendári si nájdete okrem evanjelického aj pravoslávny kalendár na rok 2022. Špecifikum Slovenského svetového kalendára je jeho elektronické vydanie sprístupnené každému záujemcovi v každom sveta kúte.

 

Naše kalendáre 2022

 

Naše kalendáre 2022

 

Naše najstaršie periodikum (vydavateľ: Slovenské vydavateľské centrum z Báčskeho Petrovca a zostavovateľ Vladimír Valentík) tiež kladie dôraz na jubilujúcu Kovačicu a niekoľko textov je venovaných Kovačici a aj titulnú stranu zdobí Una Brtková v kovačickom kroji.

V Pazovskom kalendári (zakladateľ Miroslav Demák a redaktor Martin Prebudila) sa tentoraz ústredné články venúvajú cirkevným a školským aktivitám a spätne sa analyzujú 250-ročné dejiny staropazovského cirkevného zboru a vytváranie slovenskej cirkevnej školy.

Šiesty ročník Slovenského svetového kalendára (vydavateľ: Slovenský kultúrny klub v Srbsku, šéfredaktor Vladimír Valentík, zástupkyňa Katarína Mosnáková Bagľašová) prináša príspevky z vyše dvadsať krajín sveta, tentoraz osobitne pripomína tristo rokov slovenskej komunity v maďarskom Sarvaši. Elektronické vydanie kalendára TU: https://www.slovenskykalendar.com/download/SSK-2022.pdf

Minuloročný Kovačický kalendár (vydavateľ Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka, redaktor Pavel Matúch, zástupca Pavel Jonáš) mal 368, a tohtoročný má 400 strán a tiež má zvýšený aj náklad zo 700 na 1.000 kusov. Početní autori sa snažili posvietiť na temné kúty minulosti osady, zviditeľniť to, čo roky nebolo viditeľné... Kalendár je dar Kovačičanov k 220-tým narodeninám Kovačice.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus