Domovská

Rok Kovačice a Janko Bulík

Hneď v prvý deň nového roku MOMS Kovačica a Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka z Kovačice odštartovali Rok Kovačice. Spolu si pripomenuli 220. výročie založenia tejto svetoznámej osady insity a 125. výročie od narodenia a 80. výročie od úmrtia Dr. Janka Bulíka. Informuje na sociálnej sieti učiteľka slovenského jazyka Katarína Lenhartová Petríková. Kovačica bola Slovákmi osídlená v roku 1802 a stala sa centrom slovenského života v Banáte a Janko Bulík je jedným z jej najväčších synov a azda dodnes najvýznamnejším a najvšestranejším Kovačičanom, ktorý sa do dejín zapísal veľkými písmenami. V roku 1918 sa zúčastnil Veľkého národného zhromaždenia v Novom Sade, na ktorom sa rozhodlo o odtrhnutí Vojvodiny od Uhorska a bol zvolený aj za člena Veľkej národnej rady. V roku 1932 ako jeden z hlavných iniciátorov založenia Matice slovenskej v Juhoslávii, zvolený bol za jej prvého predsedu. A až štyri roky bol aj držiteľom juhoslovanského štátneho rekordu v skoku do diaľky. Zomrel ukrutným umučením 30. januára 1942 vo veku 45 rokov v koncentračnom tábore Mauthausen, kde ho po trojdňovom mučení dali predviesť pred zhromaždených väzňov a tu naňho pustili cvičených psov, ktorí ho dotrhali.

 

Pri buste Janka Bulíka včera si predstavitelia MOMS Kovačica a Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka z Kovačice uctili 125. výročie narodenia tohto veľkého národovca a športovca (foto: Katarína Lenhartová Petríková)

 

Pri buste Janka Bulíka včera si predstavitelia MOMS Kovačica a Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka z Kovačice uctili 125. výročie narodenia tohto veľkého národovca a športovca (foto: Katarína Lenhartová Petríková)

 

"Kovačicou dodnes koluje úsmevná historka, že v snahe o to, aby sa čo najlepšie pripavil na skvelé športové výkony navštevoval sestru v desať kilometrov vzdialenej Padine tak, že vyštartoval spolu s vlakom. Vďaka svojim bežeckým schopnostiam prišiel do susednej dediny skôr než vlak," píše to o Jankovi Bulíkovi novinár Ján Špringeľ v tohtoročnom Kovačickom kalendári a tiež zdôrazňuje, že Janko Bulík a jeho športový úspech spred vyše 101 rokov sa natrvalo zapísali do dejín športu Slovákov v Kráľovstve Srbov, Chorvátov a Slovincov. V nedeľu 3. októbra 1920 v Záhrebe na prvých štátnych majstrovstvách v atletike sa totiž Janko Bulík stal šampiónom novovzniknutého štátu v skoku do diaľky výkonom 6,27 m. Rodák z Kovačice hájil vtedy farby Concordie Záhreb. JUDr. Janko Bulík, prvý predseda Matice slovenskej v Juhoslávii, vrcholný športovec a národovec sa narodil 1.1.1897 v Kovačici.

„Ján Bulík, výrazná osobnosť vojvodinských Slovákov, je neprávom opomínaná postava slovenských dejín. Jeho život, aj keď predčasne ukončený, bol nadpriemerne činorodý – bol úspešným športovcom, aktívnym predstaviteľom menšiny, advokátom, politikom, a nakoniec pracovníkom protifašistického odboja. Jeho život bol však aj plný kontrastov – pomáhal zachraňovať životy, ale o ten vlastný prišiel. Volajú sa po ňom ulice, ale takmer nikto netuší, kto to bol," píše Mgr. Ondrej Druga, PhD., potomok Bulíkovej rodiny. Viac TU: https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/narodovca-jana-bulika-zavrazdili-nacisti/?fbclid=IwAR0DCz7g5m-3tkuhW2kSYab4Wcq0Tr_zWMw_C3siyBVB80ObeuOHyNHc0yM

Na úvod včerajšieho programu v mene organizátorov početných prítomných pozdravili Pavel Baláž, zakladateľ Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka a súčasný predseda strediska Ján Dišpiter. V programe zaspievali: ženský cirkevný spevokol, spevokol penzistov Viva la muzica a ženská spevácka skupina pôsobiaca pri MOMS Kovačica. Prezentovaná bola i video reportáž o Kovačici autora Adama Jonáša, predsedu Rady Miestneho spoločenstva Kovačica a nainštalovaná bola výstava o Jankovi Bulíkovi autorov Špringeľ - Paunov. Ján Špringeľ predniesol aj zaujímavý príspevok o Bulíkovi. Na stretnutí sa zúčastnili tiež matičiari z Hajdušice, Bieleho Blata a Vojlovice.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus