Domovská

IN MEMORIAM – Ferenc Kovač

Veľký skladateľ a dirigent Ferenc Kovač bol jedným z najvýznamnejších hudobných skladateľov, ktorí vyrástli z tejto našej vojvodinskej nížiny. Narodil sa 19. augusta 1948 v Debeljači, v Kovačickej obci. Odrastal teda v multikultúrnom prostredí, kde žije najviac Slovákov, ale aj asi štyri tisíc Maďarov, päť tisíc Srbov, tritisíc Rumunov... Po vyštudovaní na hudobnej fakulte v Belehrade svoju pracovnú kariéru začal v roku 1969 v Rádiu Nový Sad, kde mu tá kultúrna a jazyková rozmanitosť pomohla v úspešnej spolupráci so srbskou redakciou a tiež všetkými menšinovými redakciami pôsobiacimi v tomto verejnom servise. Často dirigoval pri mnohých slovenských hudobných podujatiach a festivaloch a podpísal sa aj pod mnohé úpravy slovenských skladieb. Získal množstvo ocenení a najvýznamnejšie z nich je UNICEFova Cena za mier, ktorú mu v roku 2006 odovzdali v rumunskom Onești za celkovú prácu v oblasti detskej hudby.

 

IN MEMORIAM – Ferenc Kovač

 

Hudobný producent, hudobný redaktor, skladateľ, aranžér a dirigent Ferenc Kovač zomrel včera v Novom Sade po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 74 rokov. Svoju pracovnú kariéru začal ako basgitarista Tanečného orchestra v Rádiu Nový Sad, potom ako klávesista a producent a v rokoch 1998 až 2002 ako dirigent toho istého súboru. V roku 2011 odišiel do dôchodku.

FASCINATION, Ferenc Kovač a tamburášsky orchester Vojvođanski tamburaši so sólistom na harmonike Ondrejom Maglovským na koncerte 09.12.2008.godine u Štúdiu M RTV v Novom Sade.

 

 

Už na štarte svojej skladateľskej kariéry spolupracoval s veľkými hudobnými menami a dokázal sa ako vrcholný hudobník. Mal dvadsať rokov keď v roku 1969 na Mládežníckom festivale v Subotici jeho skladba Prolaze godine získala prvú cenu publika. Text napísal Kornelije Kovač a interpretom bol Dalibor Brun.

 

 

Česť jeho pamiatke!

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus