Domovská

Samuel Vrbovský znovuzvolený biskup SEAVC v Srbsku

V chráme Božom Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi (SEAVC) v Novom Sade dnes zasadala Synoda, na ktorej opätovne do funkcie biskupa zvolili Mgr. Samuela Vrbovského. Synoda sa začala so službami Božími a v pokračovaní prítomní jednoznačne podporili návrh jediného kandidáta na biskupa, ktorý predložila kňazská konferencia. Tak Samuel Vrbovský bude opätovne viesť SEAVC v Srbsku aj v treťom svojom mandáte.

 

Samuel Vrbovský (Foto archív)


Samuel Vrbovský (Foto archív)

 

Najvyšším zákonodarným správnym orgánom moci cirkvi je Synoda. Na základe článku 60 Ústavy SEAVC v Srbsku biskupa volí Synoda z radu kňazov, podľa podmienok stanovených touto ústavou. Biskup sa volí na 6-ročné mandátne obdobie a môžu byť znovu zvolení. Zvoleného biskupa do úradu uvádza Synoda, pred ktorou skladá predpísanú prísahu a ktorej aj zodpovedá za svoju prácu.

 

Foto archív


Foto archív

 

Samuel Vrbovský sa narodil 23. júla 1946 v Báčskom Petrovci v roľníckej rodine z otca Jána a matky Márie rod. Tordaiovej. Základnú školu a gymnázium zakončil v rodisku. V rokoch 1967-1972 študoval teológiu v Bratislave. Za farára bol ordinovaný v Petrovci 1972. biskupom Jurajom Struhárikom. V tom istom roku vstúpil do stavu manželského s Annou Chlpkovou. Ich manželstvo je požehnané dvomi deťmi, Rastislavom a Vlastou. V rokoch 1972-1979 pracoval ako zborový farár po boku farára Pavla Škantíka v Petrovci a od roku 1979 už ako riadne zvolený farár tohto zboru. Okrem zborovej činnosti bol pri synode zapisovateľom a v roku 1993 bol zvolený za báčskeho seniora. Počas jeho pôsobenia v roku 1982 bola vykonaná generálna oprava kostola. V roku 1991 začala výstavba nového cirkevno-zborového domu.


V CZ v Petrovci pôsobil do roku 2008, kedy prevzal funkciu biskupa.

 

Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

Komentárov  

+5 #1 Biskup a politikaPetrov-čanji 2014-06-30 17:15
Pán Biskup Vrbovský, pri všetkej úcte k Vám a k evanjelickej cirky, ak sa držíte duchovných a mravných zákonov a pána Boha vzdiaľte sa od politiky pani Anne-Tomanovej Makanovej (a jej peňazí) a nelobujte po farnostiach za jej podporu.

Nesvedčí sa jednému duchovnému otcovi takto sa správať, zaujíma ma či sa s týmto počínaním v myšlienkach a u Boha viete vysporiadať?

Prepáčte mi za úprimnosť musel som Vám to povedať
Boh všetko vidí a všetkým bude súdiť za svoje skutky
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus