Domovská

Zachovať krásu rôznorodosti

„Vnímam vojvodinských Slovákov podobne ako slovenských veľvyslancov, ktorí kvalitne reprezentujú našu krajinu v zahraničí. Okrem iného, Vojvodina mi pripomína takú malú Európsku úniu na území Srbska. Je tu zastúpených mnoho kultúr a mnoho jazykov, ktoré niekoľko generácii žijú jedna popri druhej. A práve pre jej rôznorodosť je táto oblasť taká unikátna a vzácna. Pevne verím, že sa vo Vojvodine zachová krása rôznorodosti." Uviedol to na webovej stránke Európskeho parlamentu poslanec a predseda Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko Eduard Kukan v ústrety návštevy Kovačice. Včera sa tam, spolu s Majou Gojkovićovou, predsedníčkou Národného zhromaždenia Srbska a Irenou Vojackovou-Solorano, koordinátorkou Spojených národov v Srbsku, zúčastnil na oslavách 15 rokov Medzinárodného dňa materinského jazyka, vyhláseného UNESCO-m, v Galérii Babka Kovačica.

 

Zachovať krásu rôznorodosti

 

 

„S veľkou radosťou som prijal pozvanie na oslavy dňa materinského jazyka v Kovačici. Keďže som predsedom delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy so Srbskom, politické dianie v tejto kandidátskej krajine pozorne sledujem. Dnes však prichádzam predovšetkým ako Slovák, ktorý sa vždy rád vracia do Vojvodiny, domoviny mnohých Slovákov. Je pre mňa fascinujúce vidieť a počuť, ako si tunajší Slováci zachovali jazyk, tradície a kultúru. Keďže som dlhé roky pôsobil ako slovenský veľvyslanec, nedá mi neporovnať úlohu vojvodinských Slovákov s úlohou slovenských diplomatov." Napísal Eduard Kukan na svojom facebook profile a v brožúrke, ktorú pri príležitosti 15-ho výročia osláv dňa materinského jazyka vyhláseného UNESCO-m v Galérii Babka Kovačica, vydala táto galéria člen Európskeho parlamentu Eduard Kukan píše:

„Pri príležitosti osláv medzinárodného dňa materinského jazyka sa nám natisne otázka: ktorý je ten náš? Keďže táto otázka je spojená s jazykom, ktorým hovorí matka, zväčša máme jednu odpoveď. Ja mám jeden materinský jazyk. Ale vyrastal som v oblasti, kde sa hovorilo dvoma jazykmi, slúžil som krajine, ktorá mala dva oficiálne jazyky, pracoval som pre organizáciu, ktorá mala šesť oficiálnych jazykov, a momentálne mám mandát v Európskom parlamente, ktorý má 24 oficiálnych jazykov. Je teda jasné, že odpoveď na túto otázku je zložitejšia. Vojvodina je kultúrne a etnicky rozmanitá, a materinské jazyky jej obyvateľov sú rovnako rozdielne. Menia sa z dediny na dedinu, z kilometra na kilometer. A to práve poukazuje na to najlepšie z európskej rozmanitosti. Dúfam, že Vojvodina si zachová svoju jedinečnosť."

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1836841/Maternji+jezik+se+mora+negovati.html

Pri príležitosti 21. februára Medzinárodného dňa materinského jazyka v Galérii Babka v Kovačici bola otvorená výstava Omaľované tekvice – Panónske miniatúry a usporiadaná bola tribúna na tému Politický a spoločenský kontext pre vznik insitného maliarstva v Juhoslávii.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Vysokých hostí, medzi ktorými bol aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Ján Varšo a ďalší, privítal zakladateľ Galérie Babka Pavel Babka. V programe vystúpil SKUS Slnečnica z Padiny.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus