Domovská

Jazykové práva v Srbsku

Slovenský jazyk sa v Srbsku úradne používa v 11 obciach: Alibunar, Báč, Báčsky Petrovec, Báčska Palanka, Báčska Topola, Zreňanin, Kovačica, Nový Sad, Odžaci, Plandište a Šíd a tiež aj v 2 miestnych spoločenstvách a to v obci Beočin sa používa v sídlisku Lug a v obci Stará Pazova sa slovenčina ako úradný jazyk používa iba v samotnej Starej Pazove. V obci Bela Crkva je úradným jazykom aj český. Vo všetkých týchto prostrediach občania vo verejných orgánoch môžu používať v hovorenej a písanej podobe slovenčinu, resp. v Belej Crkve češtinu. Okrem iného aj toto sa možno dozvedieť z brožúrky Jazykové práva v Srbsku, ktorú vydal Výbor pre úradné používanie jazyka a písma NRSNM.

 

Jazykové práva v Srbsku

 

Každý občan má právo používať svoje vlastné meno a priezvisko v materinskom jazyku a podľa pravopisných pravidiel tohto jazyka. Matrikár je povinný informovať rodičov o tomto práve a na ich žiadosť zapísať meno novorodenca v slovenskom jazyku. Uvádza sa to v tejto príručke, kde tiež píše, že je lokálna samospráva povinná umožniť úradné používanie slovenského jazyka, ak medzi obyvateľmi konkrétnej obce alebo sídliska je najmenej 15 % Slovákov. Údaje o tom, ktorý jazyk sa úradne používa v jednotlivých obciach/sídliskách, si možno preveriť na stránke Pokrajinského sekretariátu pre vzdelávanie, predpisy, správu a národnostné spoločenstvá TU: www.puma.vojvodina.gov.rs/mapa.php

 

Jazykové práva v Srbsku

 

Všeobecným pravidlom je, že občania v orgánoch, ktoré vykonávajú verejné funkcie, teda pracujú pre spoločnosť, môžu používať svoj materinský jazyk v hovorenej a písanej podobe, resp. majú právo dostať odpoveď v slovenskom jazyku, ak sa úradne používa na území celej obce alebo jej časti (napr. miestneho spoločenstva).

 

Jazykové práva v Srbsku

 

V utorok na zasadnutí Výboru pre úradné používanie jazyka a písma NRSNM, predseda výboru Branislav Kulík predostrel návrh plánov činnosti na tento rok a prezentoval brožúrku Jazykové práva v Srbsku, pravidlá, rady a prax v oblasti úradného používania jazykov národnostných menšín v Srbsku. Brožúrka bude distribuovaná do miestnych spoločenstiev, v ktorých je slovenčina v úradnom používaní, ale aj do tých, v ktorých nie je jedným z úradných jazykov, ale žije tam značný počet Slovákov.

Brožúrku vydala Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny na sklonku roka 2015 a v nej na 30 stranách ozrejmuje mnohé zo zákona či štatútu vyplývajúce práva v súvislosti s používaním slovenčiny.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+3 #3 RE: Jazykové práva v Srbskupin & cool 2016-02-04 17:36
Zaujimavý vám je portál, podnes som o ňom ani nevedel, a potrebné je také niečo, pre otvorené rozhovory, pozz psd
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+5 #2 BoljovciJanko 2016-01-23 14:11
A dat aj slovakov v meste Boljovci ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+5 #1 VojlovocaJarko 2016-01-22 20:24
zabudli ste v hornej mapi dat aj slovakov v vojlovici, istocno od Pancevo. aj tam jesto aj dost Slovakov aj Madjarov v vojlovici
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus