Domovská

Materinský jazyk

"Ó, mojej matky reč... je krásota, je milota..." Takto sa vo svojej básni o rodnej reči vyznával P. O. Hviezdoslav. My nemusíme skladať oslavné rýmy, stačí ak budeme jazyk, v ktorom sme vyslovili naše prvé slová, považovať za ten náš. O to sa už 16 rokov zasadzuje aj Pavel Babka, zakladateľ a majiteľ Galérie Babka Kovačica, ktorá tento deň každoročne oslavuje pod záštitou UNESKO. Keďže táto galéria získala toto exkluzívne právo, v Srbsku sa ústredná oslava 21. februára, Medzinárodného dňa materinského jazyka, roky organizuje v Kovačici. Kovačica na nedeľu bude teda metropolou materinského jazyka v Srbsku. Galéria Babka, ktorá v tomto roku oslavuje štvrťstoročie jestvovania, pri tejto príležitosti prezentuje doplnené vydanie knihy Slovenské insitné výtvarné umenie v Srbsku. Etnologicko-antropologická štúdia prejavov identít (ponúkame jej elektronickú verziu). Za túto monografiu autorka Gordana Blagojević v roku 2015 získala medailu za kreativitu Svetovej organizácie intelektuálneho vlastníctva (WIPO).

Do Kovačice na oslavu prichádzajú vysokí štátni predstavitelia nielen zo Srbska, lež aj zo Slovenska a EÚ. Podujatie sa začne o 10. hodine v konferenčnej sále Zhromaždenia Kovačickej obce, kde usporiadajú okrúhly stôl. Jeho tohtoročnou témou bude Slovenské insitné maliarstvo ako špecifický prvok nehmotného kultúrneho dedičstva: ako ho ochrániť a zladiť s programami UNESCO, s pomocou odborníkov a tvorcov kultúrnej politiky Srbska a Slovenska, ako prirodzene najzainteresovanejších subjektov. Okrúhly stôl bude prebiehať pod záštitou ministra kultúry a informovania Srbska Ivana Tasovca, európskeho komisára pre vzdelávanie, kultúru, mládeže a telovýchovu Tibora Navračića a ministra kultúry Slovenskej republiky Mareka Maďariča. Prítomným sa prihovorí predseda Kovačickej obce Ján Husárik, minister Ivan Tasovac, šéf delegácie EÚ v Srbsku Michael Davenport, ministerka bez kresla vo Vláde Srbska poverená európskou integráciou Jadranka Joksimovićová, veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Srbsku Dagmar Repčeková a historik Predrag Marković. V práci okrúhleho stola sa zúčastnia etnológovia a antropológovia zo Srbska a Slovenska, Gordana Blagojevićová a Zuzana Drugová a zo strany Európskeho parlamentu Laura Trimajová. Pozvánka TU:

 

 

O 11. h v kovačickej základnej škole Mladých pokolení otvoria výstavu "Vukove hádanky – riešenia" autorky Eldy Stankovićovej, ktorú spoločne organizujú kovačická škola, Kultúrne centrum Vuka Karadžića z Loznice a Nadácie Babka Kovačica.

O 12. hodine ministerka bez kresla vo Vláde Srbska poverená európskou integráciou Jadranka Joksimovićová v Galérii Babka Kovačica otvorí výstavu Panónske miniatúry. Autormi obrazov, ktoré budú vystavené sú Dobrosav Milojević, ktorého materinský jazyk je srbský, Laslo Dvoračko, ktorého materinský jazyk je maďarčina, Slovenka Vieroslava Svetlíková a Rumun Adam Mezin. Vernisáži výstavy bude predchádzať čítanie správy generálnej riaditeľky UNESKO Iriny Bokovej. O výstave Panónske miniatúry TU:

 

 

Galéria Babka Kovačica v tomto svojom jubilejnom roku prezentuje doplnené vydanie knihy Slovenské insitné výtvarné umenie v Srbsku. Etnologicko-antropologická štúdia prejavov identít. Kniha vyšla v origináli v srbčine pod názvom Словачко наивно сликарство у Србији. Етноантрополошка студија идентитетских пракси a ktorú vydala Nadácia Babka v Kovačici v roku 2014. Za túto monografiu autorka Gordana Blagojević v roku 2015 získala uznanie – medailu za kreativitu Svetovej organizácie intelektuálneho vlastníctva (WIPO) a toto jej doplnené vydanie vyšlo v slovenčine. Ponúkame elektronickú verziu knihy v slovenčine TU:

 

 

Turistická organizácia Kovačice na plató pred Galériou Babka o 12. h predstaví turistickú ponuku mesta a obce Kovačica, kde obyvatelia hovoria rôznymi jazykmi a zorganizujú aj degustáciu koláčov.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus