Domovská

Ján Varšo: Posilňovať jednotu v diverzite názorov

Predstavitelia Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) vedení jeho predsedom JUDr. Jánom Varšom, CSc., v minulom týždni navštívili Srbsko a počas viacdňovej návštevy zrealizovali viaceré stretnutia. Rokovali s predstaviteľmi našich najvyšších inštitúcií, stretli sa s predstaviteľmi lokálnych samospráv, navštívili niektoré vzdelávacie či informačné inštitúcie, pohovorili si aj s novinármi... V Predškolskej ustanovizni Radosno detinjstvo, v škôlke Kolibri predseda Úradu slávnostne otvoril prvú slovenskú skupinu škôlkarov v Novom Sade a v ústredí Matice slovenskej v Srbsku v Báčskom Petrovci udelil medailu ÚSŽZ Dr. Jánovi Kišgecimu za prínos k rozvoju slovenskej menšiny v Srbsku. Vo štvrtok sa Ján Varšo spolu s Ľudovítom Pomichalom, spolupracovníkom ÚSŽZ pre komunikácie, zúčastnil v slovenskej ambasáde v Novom Belehrade na predvianočnej recepcii.

 

Ján Varšo: Posilňovať jednotu v  diverzite názorov

 

Bývalý slovenský veľvyslanec v Srbsku Ján Varšo na často kladenú novinársku otázku, čo je cieľom tejto jeho návštevy najčastejšie dával odpoveď, že je jeho prvoradou úlohou posilňovanie jednoty Slovákov v diaspóre, teda aj vo Vojvodine. Diplomaticky odpovedal tiež aj tak, že prišiel na pravidelné stretnutia a konzultácie s inštitúciami slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku.

Po absolvovaní všetkých schôdzí a po recepcii v Belehrade, Ján Varšo si našiel chvíľu aj pre médiá. Okrem iného novinári sa zaujímali aj o dotácie ÚSŽZ na rok 2017 a ďalšie formy podpory zahraničným Slovákom zo strany Slovenska.

– Tohto roku sme už uzavreli žiadosti o riadne dotácie a tentoraz sme na Úrad dostali zhruba 800 žiadostí, asi o 200 menej ako v predošlom roku, v celkovej sume asi 3,5 mil. euro. Je to asi o 500.000 menej ako v roku minulom – povedal Ján Varšo a dodal, že už bol schválený rozpočet SR na rok 2017 a jeho suma by sa mala zvýšiť, teda mala by sa zvýšiť aj časť v rámci dotačného systému. V ÚSŽZ preto očakávajú, že v nasledujúcom roku budú môcť uspokojiť viacerých žiadateľov.

Na novinársku otázku o novozaloženej Rade vlády SR pre krajanské otázky, Ján Varšo odpovedal, že inauguračné zasadnutie bolo 30. novembra 2016 a konalo sa pod vedením ministra zahraničných vecí a predsedu tejto Rady Miroslava Lajčáka. Podľa slov pána Varša táto Rada by mala koordinovať úsilie SR vo vzťahu ku Slovákom v zahraničí a posilňovať podporu krajanom.

 

Po ukončení rozhovoru nevystala spoločná fotografia

 

Po ukončení rozhovoru nevystala spoločná fotografia

 

–Mojim cieľom je posilňovať jednotu Slovákov v zahraničí, pretože to čo nás spája je jazyk, to sú naše tradície, zvyky, kultúra...a z tohto titulu, bez akýchkoľvek špekulácií o politikárčení, musíme tu byť jednotní. Ako náhle nebudeme jednotní, to sa prejaví vo vzťahu k SR ale aj vo vzťahu k domovskej krajine a jej orgánom, ktoré sa tiež podieľajú na podpore posilňovania menšinových národov, – povedal Ján Varšo a zdôraznil, že všetci musíme posilňovať jednotu v tej diverzite názorov. Ako podčiarkol, našim majákom, ktorý by nám mal svietiť a ukazovať cestu, má byť slovenský jazyk ,slovenská história a slovenská kultúra.

 

Spolupracovník ÚSŽZ pre komunikácie Ľudovít Pomichal ohlásil tému žurnalistickej školy ÚSŽZ v roku 2017 a ňou by malo byť fotografovanie

 

Spolupracovník ÚSŽZ pre komunikácie Ľudovít Pomichal ohlásil tému žurnalistickej školy ÚSŽZ v roku 2017 a ňou by malo byť fotografovanie

 

Na záver svojrázneho brífingu na slovenskom veľvyslanectve v Novom Belehrade Ján Varšo ešte povedal:
– Dovolím si zavinšovať všetkým našim, mojim rodákom, krajanom... veľmi šťastlivé a pokojné prežitie vianočných sviatkov a do budúceho roku osobnej, rodinnej, pracovnej pohody, aby ten rok za nami bol vo vzťahu k roku, ktorý je pred nami horší, čiže to lepšie nás iba čaká. Vám médiám želám šťastné pero, dobrý mikrofón a aby ste tiež prispievali k posilňovaniu jednoty našich krajanov.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+3 #1 RE: Ján Varšo: Posilňovať jednotu v diverzite názorovp. 2016-12-12 12:03
"Monolitická jednota" piesočných dún ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus